Sur'a 2 milyar liralık bütçe ayrıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, terör örgütü PKK'nın büyük zararı verdiği Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki inşa ve restorasyon çalışmaları için yaklaşık 2 milyar liralık bütçe ayırdı.

GÜNCEL .
sura 2 milyar liralık bütçe ayrıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, terör örgütü PKK'nın en büyük zararı verdiği alanların başında gelen Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki inşa ve restorasyon çalışmaları için yaklaşık 2 milyar liralık bütçe ayırdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, yaraların sarılmasına başlandığı bildirildi.

Açıklamada, adeta yeniden kurulması planlanan ilçede binlerce konut yapılacağı, içme suyu hatlarının yenileneceği, yeni yaşam alanları oluşturulacağı ve tahrip edilen tarihi eserlerin restorasyonunun yapılacağı ifade edildi. Bakanlığın tüm bu yatırımlar için ayırdığı bütçenin ise 2 milyar lirayı bulduğu bildirildi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Güneydoğu ile ilgili destek paketini açıkladığı hatırlatılan açıklamada, hükümetin sağlayacağı desteklerle yaralarını sarmaya başlayan Güneydoğu'daki yerleşim birimlerinin başında 61 bin 115 kişinin yaşadığı, vatandaşların terör saldırıları ile evlerini ve iş yerlerini kaybetmek zorunda kaldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesinin geldiği vurgulandı.

Açıklamada, bakanlığın bölgedeki çalışmalarının aralıksız sürdüğü, açılan irtibat ofisleri aracılığıyla da vatandaşların 'an be an' bilgilendirildiği ifade edildi.

Enkaz bir ay içerisinde kaldırılacak

Sur'daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa sürede tamamlanacağı aktarılan açıklamada, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4 bin konut yapımı için çalışmaların başladığı ve bu konutlardan bin tanesinin yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, 'Sadece yerleşime değil, alt ve üstyapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi planlanıyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 metre kanalizasyon hattı ise yeniden yapılacak.' ifadelerine yer verildi.

Kurşunlu Camii ile 11 eser restore edilecek

Bölgenin en eski ibadethanelerinden biri olan, yaklaşık 500 yıldır ayakta duran Kurşunlu Camisi'nin yaşanan saldırılar sonucunda kullanılamaz hale geldiği hatırlatılan açıklamada, Kurşunlu Camisi ile 11 eserin restorasyonlarının hızla tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sur'a 2 milyar liralık bütçe ayrıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.