'Sur'a koruma amaçlı imar planı dışında bir şey ya

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası konusunda, 'Hiçbir şekilde burası kimseye peşkeş çekilmeyecek.' dedi.

GÜNCEL .
sura koruma amaçlı imar planı dışında bir şey ya

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Kabinedeki değişiklik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Kabinedeki değişiklik hakkında yaptığı açıklamada, 'Bakanlıklar konusu bir takdir konusudur. Sayın Başbakan, yakın çalışacağı arkadaşları kendisi takdir eder, Cumhurbaşkanına sunar. Bu konuda da takdirin nasıl geliştiğini doğrusu bilmem çok mümkün değil. Ben de herkes gibi basından öğrendim. Şunu da söylemem lazım ki Türkiye gibi bir ülkede İçişleri Bakanlığı yapmak çok kolay değil.' ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün taşınmazları

'Hazineye 2 bin 514 adet taşınmaz devredilmiş. Vakıflar tarafına devredilen var.' diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki şunları söyledi:

'Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen taşınmaz adedi de 2 bin 83. Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmadığı halde özel bir gayretle arkadaşlarımızın kaçırmasını engelledikleri taşınmaz sayısı da bin 148 adet. Bütün bunların değeri kabaca, Maliye hazinesine devredilen taşınmazların 8,3 milyar lira, vakıflara devredilen 2,7 milyar lira, özel gayretle tespit edilenler 1 milyar liraya yakın. Toplamda 12 milyar liraya yakın bir mal varlığı şu anda hazine adına, devlet adına, millet adına kayda girmiş gözüküyor.'

Doğu ve Güneydoğu'daki çalışmalar

Doğu ve Güneydoğu'daki çalışmalar konusunda da bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, 'İnsanlar oluşturacağımız sitelere taşınsınlar, derme çatma evlerde oturmasınlar istiyoruz. Site mantığı doğudaki insanın geleneksel yaşamına aykırı gelebilir diye bir düşünce oluşabilir. Öyle yerler hazırlıyoruz ki çok geniş caddeler, içerisinde yeşil alanlar, balkonları çok geniş tutarak adeta otel gibi veya yatak odası gibi kullandıkları geniş balkonlar.' şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörden zarar gören iller hakkında bilgi veren Özhaseki, şunları söyledi:

'Çok ciddi çatışma yaşanan ve şehirlerde hasar bırakan, yüzlerce evlerin yıkıldığı ilçe sayısı 7 olarak görünüyor. Ortalama yuvarlak bir rakam söyleyeyim. Bu 7 ilçede 30 bin kadar konut yapmamız lazım. Bu konutları da hak sahiplerine dağıtmamız lazım.'

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası konusunda, 'Orada koruma amaçlı imar planı var.' diyen Özhaseki, 'Bu koruma amaçlı imar planı dışında bir şey yapılmayacak. Hiçbir şekilde burası kimseye peşkeş çekilmeyecek, alışveriş merkezleri yapılmayacak, yüksek katlı konutlar yapılmayacak.' bilgisini verdi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Sur'a koruma amaçlı imar planı dışında bir şey ya
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.