Kızılay Meydanı'nın da adı değişiyor

İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nün adı, Bakanlar Kurulu kararıyla '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilirken, bir hamle de Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Yeni düzenlemenin hayata geçirilmesiyle birlikte Kızılay, '15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı' olarak anılacak.

GÜNCEL .
kızılay meydanının da adı değişiyor

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası dün akşam açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'nün adının '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirileceğini açıkladı. Bunun üzerine Ankara'dan da beklenen düzenlemeye ilişkin ilk detay geldi.
1929'dan bu yana adı "Kızılay Meydanı" olan ve başkentin simgesi durumunda bulunan alanın adı, "15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı" ismiyle değişecek.

Sözcü'de yer alan bilgilere göre; TBMM'nin hemen karşısında bulunan Genelkurmay Kavşağı'nın adının da "15 Temmuz Şehitler Meydanı" olması benimsendi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, her iki bölgeye şehitler anısına birer anıt dikmeye karar verdiklerini de söyledi.

Kızılay Meydanı, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın merkezi olarak biliniyor. Adını 1929 yılında yaptırılan ancak bugün mevcut olmayan Kızılay genel merkez binasından alıyor.

Köprünün yeni adı '15 Temmuz Şehitler Köprüsü'

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'nün adının '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirileceğini açıkladı. Başbakan Yıldırım, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın da İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını açıkladı.-Yenişafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kızılay Meydanı'nın da adı değişiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.