Somali'deki yatırımlar rahatsız etti

Paralel hesap fuatavni bu kez Somali'ye yapılan yatırımları hedef aldı. Somali eski büyükelçisi AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun, kendisini de hedef alan iddialar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Torun, ' İddialar deli saçması' dedi.

GÜNCEL .
somalideki yatırımlar rahatsız etti

Türkiye'nin 2011'den buyana Somali'ye yapmış olduğu yatırımlar bazı çevreleri rahatsız etti. Paralel yapının sosyal medya uzantısı fuatavni hesabı bu kez Somali'ye yapılan yatırımları hedef aldı. Somali eski büyükelçisi AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun, kendisini de hedef alan iddialar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. "Somali'de yaptığımız hizmetleri söylersem bu saldırının neden yapıldığı anlaşılmış olur diyen" Torun, şunları kaydetti:

SEBEBİ TÜRKİYE'NİN SOMALİ'DEKİ MİSYONU

"Türkiye 2011 yılında Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde Somali'ye büyükelçilik açtı. İlk dönemde de üç yıl bizzat ben büyükelçi olarak görev yaptım. Türkiye bu süreçte Somali'ye sadece insani yardım yapmadı, kalkınma yardımı yaptı. Okullar, hastaneler, yollar, su kuyuları gibi hizmetler açtı.

Bunlara ilaveten ülke ekonomisini canlandırmak için Türk yatırımcıları oraya götürdü. Havalimanı ve limanın işletmesini Somali devleti Türk yatırımcılara verdi. Böylece orada Türkiye ciddi bir şekilde etkin hale geldi. Bunlara ilaveten biz Somali'de devlet yapılanmasında da öncülük ettik. Elbette Türkiye'nin bölgede etkin olmasını istemeyenler bu faaliyetlerden rahatsızlık duydular."

MAŞALAR KULLANARAK SALDIRIYORLAR

"Benim büyükelçi olarak çalıştığım dönemde, Şebab terör örgütü tarafından büyükelçiliğimizin ek binasına bir saldırı tertip edildi, bir şehit verdik. Sürekli saldırı tehditleri alındı. Şebab örgütü ve onu kullananlar Türkiye'nin öncülüğünü istemedi. Bunun için saldırı dahil her türlü girişim yapıldı" diyen Torun, "Somali'deki seçim krizini geçtiğimiz günlerde biz çözdük. Böylece seçimler Ağustos'ta yapılacak.

Türkiye'nin bu faaliyetleri belki doğrudan olmasa da dolaylı olarak bize yönelik bu tür saldırılarla ses getiriyor. Doğu Afrika'da etkin bir Türkiye birilerini rahatsız ediyor. Bu rahatsızlığı da Türkiye Cumhuriyeti adına bizzat takip eden birisi olduğum için bana saldırarak rahatsızlıklarını belli ediyorlar. Maşaları kullanarak saldırıyorlar. Türkiye ekonomik alanda bulunuyor. Havalimanını ve liman işletmelerini Türk şirketleri yapıyor. 'Niye buradaki ihaleleri Türklere veriyorsunuz' diye Somali yetkililerine baskı geliyor" dedi.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Torun şöyle devam etti: "Saldırıların hepsi istihbarat bağlantılı, internet siteleri ya da twitter hesapları üzerinden yürütülüyor. Söyledikleri deli saçması. Bizim sonuçta bunları kabul etmemiz ya da suskun kalmamız söz konusu değil. Onun için savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Şu anda süreç devam ediyor. Ayrıca sulh ceza mahkemesi ilgili twitler için erişim engelleme kararı çıkardı. Bunun da çok kısa sürede işleme konulmasını bekliyoruz. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız." Yenişafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Somali'deki yatırımlar rahatsız etti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.