'17 mi, 2 bin mi fazla?'

MHP lideri, Nijerya'daki Boko Haram saldırılarında ölenleri hatırlatarak, “Fransa’da ölenlere elbette üzülelim. Ama insanlık Türk ve Müslüman için de aynı hassasiyeti sergilemelidir” dedi.

GÜNCEL .
17 mi, 2 bin mi fazla?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin meclis grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Fransa’da yaşanan saldırılar hakkında şunları söyledi:

“İnsanlık çok ciddi ve dramatik bir terör sorunuyla karşı karşıyadır. Bahanesi ne olursa olsun terör, vicdansız niyetini gizleyemez. Fransa’daki suikast zinciri kuşkusuz bir insanlık suçudur. Hiçbir gerekçe, hiçbir gaye sivil masum insanların hunharca öldürülmesini haklı ve meşru çıkaramayacaktır. Bunun herkesçe ‘ama’lı cümlelere sığınılmadan savunulması lazımdır. Terör insanlık ayıbıdır. İnsanlığın ortak tepki göstermesi ve uluslararası toplumun bilinçlenmesi yararlı olacaktır. Bugüne kadar takınılan tavır, teröre destek verilmesine yol açmıştır.”

“2000 mi 17 mi fazla?”

Ölümlerin sadece Paris’te yaşanmadığını söyleyen Bahçeli, Ortadoğu’da belirsizlik iklimi yaşandığını belirtti. “Terör örgütleri belirsizlikler nedeniyle yaşama imkânı bulmaktadır. Bugüne kadar terör imalatçısı ülkeleri özellikle Türk-İslam dünyasına maşaları aracıyla ölüm saçmıştır. Fransa’da ölenlere elbette üzülelim. Ama aynı duyarlılığı Avrupalı liderlerden ve halklardan Kerkük, Musul, Gazze, Şam, Sana, Mogadişu için talep etmek de en doğal hakkımızdır. İnsanlık Türk ve Müslüman için de aynı hassasiyeti sergileyecek erdemi sergilemelidir. Nijerya’da Boko Haram militanları yaklaşık 2 bin kişiyi öldürmüştür. 17 kişi için ayağa kalkanlarda Nijerya’daki 2 bin kişiyi diline alan olmuştur. Mukayese etmek istemezdim ama 2 bin mi, 17 mi fazladır?” diye konuştu.

“Mehmetçik için yürümeyenler Paris’e gidip saf tuttu”

Bahçeli Avrupa devletlerini, Paris’teki dayanışma yürüyüşüne giden Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi:

“IŞİD’i silahlandırıp, PKK, PYD, El Nusra ve DHKP-C’ye ölüm emri verenler ölümleri film gibi izlediler. Buna rağmen ne utanma hali görüldü, ne vicdan azabı duyuldu. Şimdi bunları unutup ‘Hepimiz Charlie’yiz’ mi diyelim? Taziye bekleyenler önce on yıllardır akan masum kanların iç muhasebesini yapma faziletini gösterebilmelidir. Bizim karakollarımız basılırken, bebeklerimiz ölürken caniler Avrupa’da geziyordu. Mehmetçik için yürümeyenler Paris’e gidip saf tutmuştur. Davutoğlu’nun bahsettiği teröre karşı ilkesel tutumu sorguluyoruz. 6-7 Eylül’de ve Cizre’de tehdit görülmüyor da, Paris saldırısı mı tehdit olarak algılanıyor? İmralı canisini dinlemek ilkesel tutum mudur? Davutoğlu ve saraylarda medya ayarlaması yapan 17-25 Erdoğan ilkeli olmaktan ne anlamaktadır?”

“İslam’ın gerçek mesajları idrak edilirse…”

Aljazeera’ya göre yaşanan büyük acılardan ders çıkarmanın insanlık için önemli olduğunu söyleyen Bahçeli, “Teröre karşı hukuki ve siyasi bir eylem zemini oluşturmak şarttır. Teröristlerin İslam’la ilişkilendirilmesi sakat ve çarpık bir anlayıştır. Terörün dini, mezhebi, cinsiyeti, fikriyatı olmaz. İslam’ın gerçek mesajları idrak edildiği, barış ve kardeşliğin evrensel ilkeleri benimsendiği anda ortalık sütliman olacaktır. Petrolün, sömürünün yerine ahlak geçmediği zaman kurtuluş çok uzaktadır” dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git '17 mi, 2 bin mi fazla?'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.