"Son seçimin galibi 77 milyon olmuştur"

Başbakan Erdoğan, "Bizim tükeneceğimizi, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her seçimin ardından hayal kırıklığı yaşadılar" dedi.

GÜNCEL .
son seçimin galibi 77 milyon olmuştur

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti, 13 yıl boyunca millet istikametinden başka yöne bakmamıştır. Biz, partimizi kurduğumuzda, bize ömür biçenler vardı ama yanıldılar. Onların dedikleri olmadı, Allah'ın dediği oldu. İktidar görevini üstlendiğimizde bize ömür biçenler yanıldılar. yıpranacağımızı, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her zaman yanıldılar" dedi.

AK Parti Genel Merkez'inde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, bu toplantıyı son derece anlamlı bir yıl dönümünde gerçekleştirdiklerini belirterek, 14 Ağustos 2014'ün, 13 yıl önce Ankara'da AK Parti'nin kuruluşunu ilan ettikleri gün olduğunu söyledi.

Partinin kuruluş çalışmalarını, program, tüzük hazırlıklarını yaparken, milletten büyük teveccüh gördüklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"AK Parti'nin kuruluşuyla birlikte milletimizdeki heyecan, umut, doruk noktasına ulaşmıştır. 14 Ağustos 2001'den 3 Kasım 2002'ye kadar, Anadolu'yu, Trakya'yı karış karış dolaştık, milletimizle kucaklaştık ve heyecanı, umudu arazide müşahede ettik. Yeni kurulmuş sadece 14 aylık bir parti olmasına rağmen AK Parti, 3 Kasım 2002'de genel seçimlere girdi ve yüzde 34,4 oy oranıyla Türkiye'nin en büyük partisi olarak, iktidar partisi olarak sandıktan çıktı. Tabii parlamentoya iki parti girebildi ve biz aynı zamanda parlamentonun da milletvekili olarak yüzde 63 gibi bir çoğunluğuna sahip olduk. Burada en başta süreç içinde aramızdan ayrılmış, ahirete intikal etmiş tüm kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum, Allah'tan kendilerine rahmet diliyorum, mekanları inşallah cennet olsun, diyorum. AK Parti'nin kuruluşuna, 13 yılına her ne şekilde olursa olsun destek ve katkı vermiş kardeşlerimize bu köklü hareketin sancağını taşımış, taşıyan her bir yol arkadaşıma buradan bir kez daha teşekkür ediyorum."

Erdoğan, geride kalan 13 yılda çok zor ve meşakkatli dönemlerden geçtiklerine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha partimize kurulduğu andan itibaren arka arkaya davalar açıldı. Biz Türkiye'yi dolaşırken, milletimizle hasretle kucaklaşırken Ankara'da o aralar şahsımla ilgili derhal tutuklanmamı isteyen, idamla yargılamaya hazırlanan bazı savcılar çıktı. Hem partimizi kurduktan sonra hem de tek başına iktidar olduğumuzda AK Parti'nin kapatılması için girimler oldu. 13 yıl içinde darbe senaryoları gördük, suikastlere, tehditlerle muhatap olduk, çok sayıda provokasyon yapıldı. Zaman zaman partimizin içine fitne sokulmak istendi. Bizi çalıştırmamak, yavaşlatmak için nice tuzaklar kuruldu. Sadece 1 yıl içinde Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık darbe girişimleriyle hem partimiz hem hükümetimiz hedef alındı. İçeriden, dışarıdan ulusal ve uluslararası medyadan, çeşitli sermaye çevrelerinden, ülkelerden, istihbarat örgütlerinden nice saldırılar yapıldı. Allah'a hamd olsun! 13 yıl içindeki tüm bu saldırılara göğüs gerdik, tüm bu saldırıları püskürttük. Kurulan tüm tuzakları alt üst ettik. Sırtımızı önce hakka sonra halka dayadık ve hak bildiğimiz yolda sarsılmadan, ayaklarımız dolaşmadan, istikametimizden sapmadan bugünlere kadar geldik."

"Şuraya özellikle dikkatlerinizi çekmek istiyorum, içerideki ve dışarıdaki güç odakları ellerindeki tüm fırsatları kullanarak, vasıtaları kullanarak 13 yıl boyunca bizi çok yoğun taarruz altında tuttular" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Amaçları sadece AK Parti'yi denklemin dışına itmek değildi. Aynı zamanda AK Parti ve  AK Parti iktarını çalışamaz, iş göremez, hizmet üretemez hale getirmek istiyorlardı. 13 yıllık süreçte, hem partimizi dimdik ayakta tuttuk hem tüm saldırıları püskürttük hem de Allah'a hamd olsun Cumhuriyet tarihimizin en büyük reformlarını, yatırımlarını gerçekleştirdik, asli vazifenin hepsini layıkıyla yerine getirdik. Şunu unutmayalım, AK Parti'yi millet kurmuştur, milletimizin her bir ferdinin talebi, beklentisi, arzusu, hayalleri AK Parti'nin programında ve siyasetinde ete kemiğe bürünmüştür.  AK Parti, 13 yıl boyunca sadece ve sadece milletle yürümüştür. AK Parti, 13 yıl boyunca hiçbir zaman manda ve himaye kabul etmeyen, milletin egemenliğini hiçkimseyle paylaşmayan bir parti olmuştur. Türkiye'de milletin egemenliğine ortak olma alışkanlığına sahip güç odakları, karşılarında AK Parti'yi bulmuştur. Medya, millet egemenliğine biliyorsunuz ortaktı. Üstelik de egemenlik üzerinde milletten daha fazla güce sahipken, bu ortaklıkAK Parti döneminde sona erdirilmiştir. Sermaye milli egemenliğe istikamet çizen bir güç odağıyken, AK Parti ile bu vesayet de sona ermiştir. Çeteler, cuntalar millet egemenliğinden AK Parti sayesinde ellerini çekmişlerdir. Bürokratik oligarşi, askeri ve sivil bürokrasi yargı, millet egemenliğine ortak olan, milletin iradesini kısıtlayan unsur olmaktan çıkmış, aslı vazifelerine dönmüştür. Bu dönemin en önemli kazanımlarıdır, bunlar."

Genel Başkan Erdoğan, AK Parti'nin bugüne kadar her kararı milletle aldığına ve uyguladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"AK Parti, 13 yıl boyunca millet istikametinden başka yöne bakmamıştır. Biz partimizi kurduğumuzda, bize ömür biçenler vardı ama yanıldılar. Onların dedikleri olmadı, Allah'ın dediği oldu. İktidar görevini üstlendiğimizde bize ömür biçenler yanıldılar, yıpranacağımızı, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her zaman yanıldılar. Ne yazık ki bizimle beraber yürüyenler içinde bile son zamanlarda AK Parti'nin kısa zaman içerisinde dağılacağını, parçalanacağını söyleyenler var. Bu da çok manidardır. Biz sadece milletten yetki alan bir parti olduk. Ama biz milletin hayır duasını da her daim yanında bulan bir parti olduk. Milletimize mahcup olmamak için 13 yıl boyunca çok büyük hassasiyetle hareket ettik. Yine hamd olsun, milletimize, mahcup olmadık."

Erdoğan, 13 yıl içinde, 9 seçime girdiklerini, 3 genel, 3 yerel ve 2 halk oylaması ile 1 cumhurbaşkanlığı seçimi yaptıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

"Bizim tükeneceğimizi, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler her seçimin ardından hayal kırıklığı yaşadılar. Çünkü niyet hayır, akibet hayır. Biz böyle yürüdük ama onların niyeti hayır değildi, şerdi. Onun için de sonuçları hep tokat oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde oy oranımız yüzde 41,7'ydi. 30 Mart seçimlerinde yüzde 45,5 oranına ulaştık. 2007 halk oylamasında yüzde 69, 2010 halk olmasında yüzde 58 oranını elde ettik. 3 Kasım 2002'de aldığımız oy 34,4 idi. En son 12 Haziran 2011'de yüzde 50 oranına ulaştık. İşte en sonra Cumhurbaşkanı seçiminde milletimiz, yüzde 52 ile bize hem cumhurbaşkanlığı hem de Türkiye'nin halkoyuyla ilk seçilmiş cumhurbaşkanlığı makamını tercih etti."

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimini anımsatarak, "Bu seçimin mağlubu, kaybedeni de yoktur. Allah'ın izniyle 28 Ağustos'ta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeminimizi edip, göreve başladığımızda 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağımızdan da hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçiminde kendilerine olan teveccüh, destek ve hayır dualarından dolayı millete ve AK Parti teşkilatının her kademesinde yer alanlara teşekkür etti.

Erdoğan, 10 Ağustos seçiminde sadece AK Parti'ye gönül verenlerin değil CHP, MHP, HDP, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve diğer partilere gönül veren vatandaşların da desteğini aldıklarını belirterek, kendisine desteklerini açıklayan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür etti. 

İki kesimin teşekkürü özellikle hak ettiğine işaret eden Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hiçbir karşılık beklemeden fedakarca, gönüllü olarak gece gündüz çalışan tüm kardeşlerime sonsuz şükranlarımı ifade ediyorum. Kampanyamıza maddi destekte bulunan tüm kardeşlerimize de özellikle teşekkür ediyor, hepsinden Allah razı olsun diyorum. Kampanya süresince görev alan, katkı veren, destek olan tüm kardeşlerime, yol arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma aynı şeklide bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu.

10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimine ilişkin olarak mukayeseli bazı oranlar veren Erdoğan, şöyle devam etti:

"81 vilayetin her birinden oy aldık. Bu şu bakımdan çok önemli; AK Parti için sürekli ayrımcılık yakıştırması yapanlara bu bir cevaptır, bu bir ispat-ı vücuttur aslında. Diğer siyasi partilerin hangi konumda, hangi noktada olduğunu söylemesi bakından bu çok önemli. Bizim en düşük oy aldığımız iller hangileri biliyor musunuz? Tunceli ve Şırnak. Oralarda da oy oranımız nedir biliyor musunuz? Birisinde yüzde 14.4, bir diğerinde yüzde 14.8. Yani Türkiye'nin tüm illerinde yüzde 14'ün üzerinde biz oy aldık. Bizim yüzde 15'in altında oy aldığımız il sayısı 2. CHP ve MHP'nin ortak adayı 12 ilimizde yüzde 15'in altında oy aldı. HDP'nin adayı 64 ilimizde yüzde 15'in altında kaldı. Ortak adayın yüzde 5'in altında oy aldığı 11 ilimiz var, bu da manidardır. HDP adayının da yüzde 5'in altında oy aldığı 51 ilimiz var. Şimdi bazı medya unsurları çıkıyor da 'artık kitle partisi olmaya doğru gidiyor'... Rakamlar, tablo ortada, bunlar olamaz. Niye? Genleri bunların farklı. Gerek ortak adayın gerek HDP adayının yüzde 2'nin dahi altında kaldığı iller var. Ortak aday 1 ilde yüzde 2'nin altında, HDP adayı ise 28 ilde yüzde 2'nin altında kaldı."

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının, 30 Mart yerel seçimleriyle kıyaslandığında AK Parti'nin sadece 7 ilde oylarında cüz'i bir düşüş olduğunu belirterek, CHP ve MHP'nin ortak adayının ise 30 Mart'a göre 80 ilde oy kaybettiğini, sadece 1 ilde binde 8 oranında oy arttırdığını vurguladı. 

Erdoğan, "Biz, 74 ilimizde oylarımızı arttırdık. AK Parti, kucaklayan parti. AK Parti, ne siyasi Kürtçülük yapıyor, ne siyasi Türkçülük yapıyor ne de ben 'kumsalların partisiyim' diyor. Bizim böyle bir derdimiz yok, biz 780 bin kilometrekarenin partisiyiz, biz 77 milyonun partisiyiz, bizim farkımız bu" ifadelerini kullandı. 

Seçimin şampiyonunun yüzde 80,6 oy oranıyla yine Rize olduğunu, ikinciliğin yüzde 80,25 oy oranıyla Bayburt'a ait olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bayburt'un bu teveccühü benim için gerçekten çok önemli, inşallah ilk fırsatta bu illerimize teşekkür ziyaretlerinde bulunacağız. Bu beni çok duygulandırdı, Bayburt'a teşekkür ediyor, selamlarını gönderiyorum" dedi.

AK Parti'ye en yüksek oy veren üçüncü ilin de yüzde 75 ile Gümüşhane olduğunu, yüzde 74.6 oy oranıyla da Konya'nın 81 il içinde dördüncü, büyükşehirler arasında da birinci olduğunu ifade eden Erdoğan, son mitinglerini Konya'da yaptıklarını anlatarak, mükemmel bir final olduğunu söyledi. AK Parti'ye en yüksek oy veren beşinci ilin de Aksaray olduğunu kaydeden Erdoğan, Aksaray'a, istikrarlı bir şekilde AK Parti'ye her seçimde yüksek oranda oy verdiği için teşekkür etti ve selamlarını gönderdi. 

Erdoğan, ilçeler arasında da AK Parti'ye en yüksek oyun Adıyaman'ın Sincik ilçesinden yüzde 95,72 ile geldiğini belirterek, Adıyaman'a yapacağı ilk ziyarette Sincik'e özellikle uğrayacağını söyledi. Sincik'in ardından yüzde sırasıyla Şanlıurfa'nın Harran, Rize'nin Güneysu, Malatya'nın Kale ve Rize'nin İkizdere ilçelerinin ilk beş sırada bulunduğunu anlatan Erdoğan, "Oralara da selam ve sevgilerimi gönderiyor, hem bu il ve ilçelerimize hem de diğer tüm il, ilçe, belde ve köylerimize tekrar tekrar teşekkür ediyorum" dedi. 

10 Ağustos akşamı sonuçların ortaya çıkmasıyla İstanbul'dan Ankara'ya geldiğini ve AK Parti Genel Merkezinin balkonundan, orada toplanan vatandaşlara, Türkiye geneline ve ekranların başında kendilerini izleyen tüm dünyaya hitap ettiğini anımsatan Erdoğan, "Burada bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum: 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Recep Tayyip Erdoğan değil 77 milyon olmuştur, Türkiye olmuştur. Yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz olmuştur. Yaptığım telefon görüşmelerinde de mazlum, mağdur olan ülkelerin liderleri, temsilcileri hep bu ifadeyi kullanmışlardır. 'Sadece siz kazanmadınız, aynı zamanda biz kazandık' demişlerdir. Bu çok anlamlıdır. Bu seçimin mağlubu, kaybedeni de yoktur. Allah'ın izniyle 28 Ağustos'ta Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeminimizi edip, göreve başladığımızda 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağımızdan da hiç kimsenin endişesi olmasın" diye konuştu.

Siyaseti girdiği günden itibaren verdikleri sözlerin arkasında durduklarını ve arkasında durma mücadelesi verdiklerini anlatan Erdoğan, "1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimizde bütün İstanbul'u kucaklayan, herkese eşit mesafede duran, herkesin derdini kendi derdi bilen bir idare anlayışı benimseyeceğimizi söylemiştik ve bunu uygulamaya koyduk. 3 Kasım 2002 akşamı yaptığımız balkon konuşmasında ne söylediysek 12 yıl boyunca onun arkasında durmanın mücadelesini verdik" dedi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Son seçimin galibi 77 milyon olmuştur"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.