Ses kaydı montajını bakın nasıl yapmışlar?

Başbakan Erdoğan'ın ses kaydına yapılan montajın ses havuzundan seçilen sesler hece hece kelime üretilerek, bir kurgu çerçevesinde montajlandığı ortaya çıktı.

GÜNCEL .
ses kaydı montajını bakın nasıl yapmışlar?

17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin algı operasyonu ayağını oluşturan ve internet üzerinden servis edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşması kayıtlarının usta işi montaj olduğu ortaya çıktı. Sabah'ın haberine göre Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin tarafından yürütülen "Casusluk" soruşturması kapsamında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan raporda Başbakan Erdoğan ve oğlu arasında geçen telefon görüşmelerin tamamen hecelerin ve kelimelerin montajlanarak yapılan konuşmalar olduğu belirlendi. 

SES HAVUZU KURMUŞLAR 

Bilirkişi raporunda, "Konuşma bütünlüğünü sağlamak için kelimelerin dahi parçalanmış hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimelerin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur" denildi. Paralel Yapı'nın, hecelerden montaj yapabilmek için başbakan Erdoğan ve yakınlarının telefon konuşmalarını illegal yollardan dinleyerek oluşturdukları ses havuzuna aktardığı, daha sonra bir kurgu çerçevesinde hedeflediği hayali konuşmaları bu havuzdan yararlanarak ürettiği tespit edildi. Eski AB Bakanı Bakan Egemen Bağış, gazeteci Metehan Demir arasında geçtiği iddia edilen ve internet ortamında paylaşılan ses kaydının montaj olduğunu belirterek şikayette bulunmuştu. 

SESLER ANALİZ EDİLDİ 

Bağış'ın şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ses kayıtlarının "montaj olup olmadığının incelenmesi için" TÜBİTAK'a gönderilmişti. Uzmanlar tarafından her iki kişinin de daha önce yaptığı ses kayıtları alınarak internet ortamında paylaşılan sesler karşılaştırıldı ve analizler yapıldı. Raporda "Kaydın içinde gözlemlenen çok sayıda çıkıntı, bu kaydın çok sayıda farklı kayıttan yararlanılarak oluşturulmuş bir montaj olduğunu ortaya koymuştur" ifadelerine yer verildi. 

YOUTUBE'DAN BİLGİ İSTENDİ

Anayasal Suçlar Bürosu Savcılığı TÜBİTAK'ın montaj raporu üzerine YouTube'a başvurdu. Savcılık Başbakan Erdoğan'ın oğlu ile, Egemen Bağış'ın ise Metehan Demir ile yaptığı iddia edilen ses kayıtlarının kimler tarafından hangi IP numarası ile siteye yüklendiği konusunda YouTube'dan bilgi istedi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ses kaydı montajını bakın nasıl yapmışlar?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.