Kabine revizyonu bugün mü yapılacak?

İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın istifa etmeleri ile revizyon beklentisi doruğa çıktı. Yarın yapılacak yılın son MGK'sı öncesi kabine revizyonu bugün yapılma ihtimalinin yüksek olduğu konuşuluyor.

GÜNCEL .
kabine revizyonu bugün mü yapılacak?

Başkent Ankara'da gözler artık haftalardır beklenen 'kabine revizyonuna' odaklandı. Üç bakanın belediye başkan adayı gösterilmesi, rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla başlatılan operasyon sonrasında iki bakanın da görevlerinden istifa etmesi ile kabinede revizyon beklentileri doruğa çıktı. Türkiye gazetesinin haberine göre, yarın yılın son MGK toplantısı olduğu için revizyonun bugün gerçekleştirilebileceği Ankara'da yüksek olasılık olarak dillendiriliyor. Kabinede yaklaşık bir yıl önce 4 bakanı kapsayan "mini bir revizyon" gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın haftalardır beklenen ikinci ve daha kapsamlı değişikliği bugün yapması bekleniyor. Pakistan dönüşü bazı bakanlarla Keçiören'deki konutunda gece yarısı zirvesi düzenleyen Erdoğan'ın taslak programında 11.00 olarak gözüken AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı da 14.00'e alındı. Bu arada Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'ne çıkarak beklenen kabine değişikliği listesini daha önce konuyu görüştüklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunabileceği belirtiliyor.

Şayet beklentiler gerçekleşmezse yarın 2013'ün son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı hem Erdoğan'ın hem de Cumhurbaşkanı Gül'ün ajandasında olduğu için muhtemel değişikliğin Cuma gününe sarkabileceği de iddia ediliyor. Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i de Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösteren Başbakan Erdoğan, YSK'nın bakanların istifasına gerek olmadığı açıklamasına karşın görevlerinden ayrılacaklarını dile getirmişti.

Üç aday bakanla birlikte kabine revizyonunun "boyutu" tartışmaya başlanırken Ankara kulislerinde değişikliğin 10-5 arasında bir ismi kapsayabileceği iddia edilmişti.

Son olarak İstanbul'da başlatılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında oğulları da tutuklanan İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın istifa etmeleri ile revizyon beklentisi doruğa çıktı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kabine revizyonu bugün mü yapılacak?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.