Bahçeli attığı imzayı unuttu

'Ulusalcılar' tarafından 'Modern Serv' olarak adlandırılan Birleşmiş Milletler İkiz Sözleşmesi'nin altından MHP lideri Devlet Bahçeli'nin imzası çıktı.

GÜNCEL .
bahçeli attığı imzayı unuttu

Fikret Çengel’in haberi

Türkiye'de kanın durması için başlatılan çözüm sürecine dayanak teşkil ettiği öne sürülen ve 'Ulusalcılar' tarafından 'Modern Serv' olarak adlandırılan Birleşmiş Milletler İkiz Sözleşmesi'nin altından MHP lideri Devlet Bahçeli'nin imzası çıktı. Bahçeli'nin İkiz Sözleşmesine Anasol-M hükümetinin bir kanadı olarak 19 Mart 2001 tarihinde imza attığı öğrenildi. AB uyum yasaları çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan sözleşme daha sonra CHP'nin de desteği ile 2003 yılında Meclis'te onaylandı.

Birleşmiş Milletler tarafından 1966’da imzaya açılmış olan İkiz Sözleşme, Türkiye'nin üyelik başvurusu ile birlikte önüne konulmuş ancak 37 yıllık bir direnmenin ardından Anasol-M iktidarında AB uyum yasaları çerçevesinde bakanlar kurulu kararı olarak onaylanmıştı. 15 Ağustos 2000 günü Büyükelçi Volkan Vural, New York’ta sözleşmelere Türkiye adına imza koydu. Sözleşme 4 Haziran 2003’te CHP'nin de desteği ile Meclis’ten geçti. 29 Mayıs 2003 tarihinde toplanan Dışişleri Komisyonu’nda, Genelkurmay temsilcileri “Sözleşme hükümlerinin BM’nin amaç ve ilkeleri bağlamında, ulusal birlik ve bütünlüğe aykırı yorumlanamayacağı” şeklinde bir ibare eklenmesini önerdi. CHP, Genelkurmay temsilcisini destekledi ve Komisyon raporuna muhalefet etti. Ancak, tasarının aynen kabulüne karar verildi. İkiz Sözleşmeler, TBMM Genel Kurulu’nda kanun haline getirilirken ise, AK Parti ile birlikte oturumda hazır bulunan CHP’liler, kabul oyu verdi.

Star
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bahçeli attığı imzayı unuttu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.