Terör yasasıyla egemenliğimizi devrettik!..

Terörizmin Finansmanı Önleme kanunu TBMM’de kabul edildi. Yasanın detaylarını Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ile konuştuk.

GÜNCEL .
terör yasasıyla egemenliğimizi devrettik!..

Engin Dinç'in röportajı

Terörizmin finansmanıyla ilgili kanun TBMM’den geçti. Ancak bu yasa birçok STK tarafından protesto edildi. Peki bu kanunun ayrıntıları neler? Kanunla Türkiye’deki STK’ları ve şirketleri nasıl bir tehlike bekliyor? Kanunun detaylarını Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ile konuştuk.
 
Terörizmin finansmanı önleme kanunuyla ilgili gelişmeler basına yansıdı. Sizin gözünüzde bu kanun nasıl bir kanun?
Türkiye hiçbir faydası olmayan, egemenlik haklarını devrettiği, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve anayasaya aykırı olan, hiçbir ihtiyacımız olmadığı, hiçbir sorunumuzu çözmeyecek bir kanun. Aynı zamanda çözmeyeceği gibi başımıza yeni sorunlar getirecek, kendi vatandaşlarımızın mülkiyet hakkını, özgürlüklerini ciddi manada kısıtlayan bir kanun.

Terörizme finansman sağlayan şirket veya kurumları BM Güvenlik Konseyi belirliyor. Bu listede de tamamen Müslüman örgütler veya Müslümanların idaresinde olan şirketler var. Bu anlamda bu kanun Türkiye’yi de buna alet eden bir kanun mudur?
BM Güvenlik Konseyini oluşturan ülkelere bakın. Biz bunların arasında var mıyız? Yokuz.  Orada Müslüman ülke var mı? Yok. Kim var başında, Amerika var. Şimdi burada ne yapılacak? Bu ülkenin istihbarat birimleri rapor hazırlayacaklar. Diyecekler ki tüm dünyada şu, şu, şu şahıs, şirket, sivil toplum örgütleri teröristtir. Kendi algısına, ülke menfaatine göre onları belirledi. Onları belirledikten sonra Güvenlik Konseyi ilgili birimden bunu yayınlayacak. Yayınladıktan sonra bu uluslararası sözleşmeyi kim imzaladıysa oraya gönderecek. Bize gönderdikten sonra MASAK Başkanlığı hemen bununla ilgili olarak işleme başlayacak. Bu doğru mudur, yanlış mıdır, iyi midir, kötü müdür, masumiyet karinesi nedir? Hangi belgeye göre terörizmi finanse etmektedir veya terörizme bulaşmıştır? 28 Şubat sürecinde böyle şeyler yaşadık. Telefonla, ihbarlarla, şunlarla bunlarla kendi ülkemizde yaşadık bunu. Vatandaşlar ne yaptı? Rekabet halinde olduğu kişiyi şikâyet etti ve bu kişileri batırdılar. Kaldı ki senin firmanın, senin sivil toplum örgütünün, senin vatandaşının hakkı hukuku başka bir ülkenin çok da umurunda olmayacaktır. Bununla alakalı yaptığı listedeki kişinin malvarlığını dondurduğun zaman bu kişiyi bitirmiş olursun. Oradaki insanların istediği oldu ama olan senin vatandaşına oldu. Kesinlikle tehlikeli ve yasalaşmaması gereken bir kanun. Yasalaşırsa da bunu ilgili kurullarla görüşüp, anayasaya aykırılığını ileri sürmek gerekiyor. Bu kanunu bir şekilde iptal ettirmek gerekiyor,  mücadele edilmesi bir gereken kanun.

Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacak mısınız?
Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı var. Ben vatandaş olarak bunu götürürüm.

Kanun tasarısının, AİHM içtihatlarına da aykırı olduğu söyleniyor?
İçtihatları bırakın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, iç hukukunuza aykırı… Anayasada mülkiyet hakkını düzenleyen masumiyet karinesini düzenleyen ilkeye göre, bir kişi hakkında mahkeme kararı olmadıktan sonra o kişi masumdur. Sen vatandaşına tedbir koyacaksın ama hani mahkeme kararı.  Sen mülkiyet hakkını ihlal ettin, masumiyet karinesini çiğnedin. Hani nerede mahkeme kararı? Neye göre, hangi belgeye göre? Soruşturma gizli olacak. Bu kişi hangi mahkemeye gidecek? Gizli olduğu için hiçbir şeye ulaşamayacak. İşlem yapıldıktan sonra 1 yıl içerisinde dava açılması, soruşturma açılması hakkı var. 1 yıl içinde kim dayanabilir bu maddi duruma? 1 yıl içinde vatandaş hakkında bir şey yapılmazsa batacak bu kişi.

Türkiye bu kanunu çıkartmazsa, BM terörü destekleyen ülkeler kategorisine alınması gibi bir durum söz konusu sanırım.
Ben inanmıyorum, bunu Türkiye’ye yapamazlardı. Bakın şöyle söyleyeyim; Türkiye 2008 krizinden Körfez ve Arap sermayesi sayesinde çıkmıştır. Şu anda Afrika’da ve bu bölgede bir sürü firmayla mülk satışı ve ticari ortaklık yaparak bu paraları Türkiye’ye çekiyor.  Türkiye o dönemde çok ciddi manada örtülü şekilde faizsiz paralar aldı. Bunu şahıslar, şirketler, devlet aldı ama aldı. Bir şekilde 2008 krizini atlattı. Bu süreçte Batılı devletlerin, firmaların güçsüz olmasını fırsat bilerek yeni pazarlara açılmaya çalıştı, yeni vizyonlar belirledi. Batılılarla çıkar çatışması başladı. Dün Batılaların taşeronuyduk, şimdi bu insanlarla karşılıklı çıkar çatışması içindeyiz. Bu firmalar, devletleri devletler de BM Güvenlik Konseyi’ni harekete geçirecek. Örneğin bir firmamız yarın petrol aramaya gitti. Gitmez ama gitti.  Terörist dedikleri anda o şirketi bitirecekler. Ya akıllı ol çekil ya da biz seni çalıştırmayız diyecekler. Ellerine bir koz daha verdik. Paraysa konu, ben bugün bankadan yaptığım her işlem Amerika üzerinden yürüyor. Kime ne parayı gönderdiğimi görüyorlar. İranlı dostlarımıza, bankalarımızda hesap açtıramıyoruz. İran parası kabul edemiyoruz. Siz zaten bunu biliyorsunuz, neden yapıyorsunuz? İyice çöreklenmek için… Bu egemenlik hakkının verilmesidir, başka bir şey değildir. Egemenlik hakkını veriyoruz, başka bir şey yapmıyoruz.  Türkiye’nin eli kuvvetliydi bu noktada, bir sürü kanunlarımız var. Biz o kanunlarla terörizmle mücadele ediyoruz. Ancak onların istedikleri daha fazla, bunu da kabul ettik. Keşke bunu kabul etmeseydik.  Hiç kimse de 23 Şubat’ta terörü destekleyen ülkeler listesinin içine bizi sokamazdı. Kendi ayağımıza kurşun sıktık.  

on5yirmi5.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Terör yasasıyla egemenliğimizi devrettik!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.