Erdoğan'dan ekmek israfına karşı kampanya

Ekmek israfına "dur" diyecek kampanyayı Başbakan Erdoğan başlattı.

GÜNCEL .
erdoğandan ekmek israfına karşı kampanya

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''nın başlaması dolayısıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen törende, yılda dünyada 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğini belirterek, bu israfın ekonomik değerinin 1 trilyon dolar olduğunu belirterek, ''Bir yandan yılda on milyon kişi açlık ve yetersiz beslenmeden ölüyor. Diğer tarafta 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Yılda israf edilen gıdanın 4'te 1'i aç insanlara ulaştırılabilse bu ölümler olmayacak'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Biz tasarruf ettikçe zenginleşen, zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, son Bakanlar Kurulu toplantısında kamu kurumlarının ''gayrimenkul israfı'' üzerinde durduklarını belirterek, ''Buralarda çok ciddi israf var. Neden? Senede 1-2 ay gidecekler, tatil yapacaklar, kamp yapacaklar. Ondan sonra ne olacak? Ondan sonra 10 ay buralar çıplak, çürümeye yüz tutacak. Neymiş Kamu mensuplarının oralarda yazın tatillerini geçirmesine fırsat vermek. İlla devlet böyle bir şeyi yapacaksa, belli otellerle anlaşırsın, oralarda gider yazın o tatillerini yaparlar. İşin sevki idaresi budur, anlayış budur ama bu tür anlayışlar bize maalesef yerleşmedi'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Bir tarafta yiyecek bir dilim ekmek bulamayan yığınlar, diğer tarafta tıka basa doyan, yiyemediğini de çöpe atan bir kitle var. Bu sürdürülebilir, adil bir tablo, kalkınma ya da refah da değildir. Bu hırstır, tamahtır, açgözlülüktür'' dedi.

Türkiye'de günde bin 500 ton, yılda 550 bin ton ekmeğin israf edildiğini bildiren Erdoğan, bir yılda israf edilen ekmeğin ekonomik değerinin karşılığı olarak, 102 bin asgari ücretliye maaş ödenebileceğini, 500 okul yapılabileceğini söyledi.

TRT Haber
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Erdoğan'dan ekmek israfına karşı kampanya
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.