Dolmabahçe görüşmesinin perde arkası

Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt, Darbe Komisyonu'na Dolmabahçe görüşmesinin perde arkasını anlattı ama içeriğine girmedi.

GÜNCEL .
dolmabahçe görüşmesinin perde arkası

Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt , 27 Nisan bildirisinin asla ve kata bir muhtıra olmadığını savundu. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu tutanaklarına göre, Büyükanıt, komisyonda 2 saat 35 dakika kaldı. Büyükanıt, toplantının başında ''meslek hastalığı'' olarak nitelediği duyu kaybının bulunduğunu ve bu nedenle mikrofonun sesinin yükseltilmesini istedi. Büyükanıt, kendisine konuşma fırsatı verildiği için de teşekkür etti.
 
Emekli bir asker olduğunu bazı düşüncelerini kamuoyuna yansıtmakta biraz cimri davrandığını ifade eden Büyükanıt, şunları söyledi:
 
''Her şeyden önce en son söyleyeceğim sözü en başta söyleyerek başlamak istiyorum. 27 Nisan bildirisi asla ve kata bir muhtıra değildir. Bir kere bunu çok açık olarak ifade ediyorum. Bunun çok detaylarına girmek istemiyorum. 27 Nisan bildirisi, benim tarafımdan kaleme alınıp kamuoyuna duyurulan bir bildiridir. Bunun ötesinde bir muhtıra değildi. Zaten bu konuda devletin yetkilileri de gerekli açıklamaları yapmıştır. Bunun muhtıra olmadığını, silahlı kuvvetlerin bazı konulardaki düşüncelerini dile getiren bir bildiri olduğunu teyit etmişlerdir. Ben burada ismen izah etme durumunda değilim tabii. Önemli olan şu: Çeşitli yayın organlarında, açık oturumlarda, bir sürü yerde bunun başkaları tarafından hazırlanıp bana dikte ettirildiğine dair iddialar yer almıştır. Bu külliyen gerçek dışı beyanlardır.
 
İkinci husus, bu gerçekten benim kendi kalemimden çıkmış bir bildiridir. Ben yazdım. Burada açıklamak istediğim diğer bir husus, bu bildirinin hazırlanmasında Genelkurmay Başkanı olarak kendi yetkimi kullandım. Bu bildirinin yayınlanacağından o zamanki kuvvet komutanlarına ve Jandarma Genel Komutanına - bugün hala hayattadırlar- bilgi vermedim. Şunun için vermedim: Onları bu işin içine katmak istemedim. O zaman işin şekli, mahiyeti değişebilirdi. Onlar da sizler gibi Türk kamuoyu gibi bildiri yayınlandıktan sonra haberleri olmuştur. Bunu şunun için vurguluyorum. Kimseyi katmak istemedim. Sorumluluğu ben üstlendim. Kendim üstlendim.''
 
Yaşar Büyükanıt'ın konuşmasında öne çıkan bazı ifadeler şöyle:
 
"TSK'nın özellikle laiklik konusundaki hassasiyetini toplumla paylaşma ihtiyacını duydum. Çünkü bazı konular bizi rahatsız etti. Bunları duyurmak istedik. 27 Nisan bildirisinin temeli budur, başka bir şey değildir.
 
27 Nisan bildirisini Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilişkilendirmek bana göre çok aşırı bir gayrettir. Kesinlikle böyle bir niyet yoktur
 
Dolmabahçe görüşmesi 
 
(Dolmabahçe görüşmesi) Tesadüfen ben İstanbul'daydım. Sayın Başbakan da İstanbul'daydı. Telefonla görüştük. 'Zaman nasıl uygunsa gelin, görüşelim' dedi. Başbakan'a benim diyeceğim şey 'geliyorum' demektir, başka bir cevap verecek halim yok
 
Şantaja pabuç bırakmam. Ama 4 kere suikasta maruz kaldım. Hepsinde Allah yardım etti.
 
Şemdin Sakık'ın orada (Ergenekon davası) tanıklık yapması akla başka soruları da getiriyor: 'Acaba başka kimler gelecek?' Daha hapishanede çok katil var.
 
JİTEM diye bir teşkilat görmedim,
 
Wikileaks belgelerinin bir kısmı uyduruk gibi geliyor bana, akıllarına gelen her şeyi yazmışlar.
 
İlker Başbuğ'u teğmenliğinden beri tanıyorum. Çok sevdiğim, yetenekli bir insan. Bir Genelkurmay Başkanı terör örgütü lideri olamaz.
 
Balyoz davası 
 
Balyoz davasında tanıklık da yaptım, 3 gün kendime gelemedim çünkü bana sual soranların yüzde 90'ı ya emrimde çalışmış ya beraber çalışmışım, büyük bölümünü tanıyorum.
 
Hükümet bana araba falan almadı. Arabayı Genelkurmay ödeneklerinden Milli Savunma Bakanlığı aldı. Bir şeyin ödülü olarak da o araba verilmedi."

Rotahaber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dolmabahçe görüşmesinin perde arkası
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.