Dünden Bugüne Seçim Vaatleri

Her seçim öncesi olduğu gibi 29 Mart seçimlerinde de ilginç vaatler revaçta.

GÜNCEL .
dünden bugüne seçim vaatleri

Bu seçimlerin en iddialı vaadi şimdilik "İstanbul’da doğalgaz bedava, ulaşım 1 TL" olarak söylenebilir.

Seçmenimiz bu tür vaatlere alışkın. Kimler gelip kimler geçmedi ki oy pusulalarından; hepsinin de vaatleri seçimden sonra mazi oldu.

Vaatler hep umut dolu. Vatandaş bunların yalan çıkmasına alışık da olsa "belki bu yapar" umudunu düşünüyor yine de. Kolay değil, netice de zor durumdaki insan umuda sarılıyor.

Seçimler aynı zamanda vaatler dönemi, Onun için şimdi tarihe şöyle bir yolculuk yapalım ve geçmişte adayların verdiği vaatleri hep birlikte okuyalım. Kimi zaman şaşıracak kimi zaman "hadi canım sende" diyeceksiniz belki ama yazının sonuna varınca eminim yüzünüzde kalan hafif bir tebessüm olacak.
Buyurun vaatlere…


DEMİREL: NE VERİRLERSE BENDEN 5 FAZLASI
Süleyman Demirel pek çok kez meydanlara çıktı ve seçmenine pek çok vaatte bulundu. Ama en unutulmayanı, “Ne verirlerse benden 5 fazlası” oldu. Bu söz aslında politikacının seçim vaatlerine dönük psikolojisini de çok güzel yansıtmaktadır. Ne de olsa “Dün dündür, bugün de bugün.”

ÇİLLER: 2 ANAHTAR
Ekonomiye yönelik vaatler neredeyse her seçimde liderlerin dilinden düşmezken, Demirel’in vaatleri kendisinden sonra koltuğa oturan Çiller’e de ilham verdi. Çiller “her mahalleye milyoner” vaadini zamanla daha da geliştirerek “her mahallede 100 trilyoner”, “her çiftçiye traktör”e kadar ilerletti.
Tansu Çiller de “herkesi konut ve otomobil sahibi yapacağız” diyerek, 500 günde 2 anahtar sözü verdi. Çiller seçim söylemlerini süsleyen vaatleri arasında ise sadece yeşil kartı yaşama geçirebildi.

ERBAKAN: FAİZ KALKACAK
Adil düzenin fikir babası Necmettin Erbakan da yıllarca, “faizin kalkacağı sözü”nü verdi. Seçim vaatlerinin başköşesine “adil düzen”i koydu. Seçmene hızlı tren vaat eden Erbakan’ın en dikkat çekici vaadi ise “Her ile bir fabrika ve her ile havaalanı” idi.

Bu vaatler o dönem günlerce konuşuldu, liderlere yüz binlerce oy getirdi. Ama bu vaatlerin pek çoğu fiiliyata değil, tarihe geçti.

UZAN: MAZOT 1 YTL OLACAK
Vaat konusunda Uzan’ı geçecek siyasetçi ne geldi ne de gelir. Kısacık siyasi hayatına yüzlerce vaat sığdıran Cem Uzan’ın “mazotun 1 YTL olacak” ve “Üniversite sınavı kalkacak” vaatleri kolay unutulacağa benzemiyor.

BAŞ: EV HANIMLARINA 500 YTL
Haydar Baş’ın lideri olduğu Bağımsız Türkiye Partisi ise “milli ekonomi modeli” adı altında her ev hanımına 500 YTL maaş, 15 bin YTL doğum ikramiyesi vereceğini ilan etmişti.

Bunlar geçmiş seçimlerin vaatleri. Bu seçimde de benzer vaatler yavaş yavaş piyasa bulmaya başladı. Bakalım yeni vaatler seçmeni nasıl etkileyecek? Vaatlerin kaçı gerçeğe dönüşecek? Bunlar, 29 Mart seçimlerinin ardından belli olacak. Vatandaş olarak takipteyiz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünden Bugüne Seçim Vaatleri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • murat Çarşamba, 11:38

    3Y yolsuzk,yoksulluk,yasaklar kalkacak. R.Tayyip ERDOĞAN
  • Ayşe Perşembe, 20:36

    Bu seçimdeki vaatlere dair de yazınızı bekliyoruz. Teşekkür.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.