Filistinliler’e Su Bile Yasak!..

Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in Filistinlileri susuzluğa mahkum ettiğine dair bir rapor yayınladı. İşte raporun ayrıntıları…

GÜNCEL .
filistinliler’e su bile yasak!..

Uluslararası Af Örgütü, İsrail’i, ortak su kaynakları üzerinde tam bir kontrol kurarak Filistinliler’in suya erişim hakkını engellemek ve ayrımcı politikalar uygulamakla itham etti.

Olanlar, sebepsiz bir şekilde işgal altındaki Filistin topraklarında suyun varlığını kısıtlayarak, Filistinliler’in işlevli bir su altyapısı geliştirmesini de engelliyor.

Uluslararası Af Örgütü İsrail ve Filistin araştırmacısı Donatella Rovera, “İsrail, Filistinliler’in çoğu Batı Şeria’da yer alan su kaynaklarından paylarına düşen ortak suyun sadece bir kısmına erişmesine izin veriyor. Öte yandan, aynı bölgedeki yasadışı İsrail yerleşimlerinin ise suya sınırsız erişimi var. Gazze’de İsrail ablukası zaten kötü olan durumu daha da kötü bir hale getirdi” diyor.

Uluslararası Af Örgütü yeni yayımladığı geniş raporunda, İsrail’in hangi ayrımcı politika ve uygulamalarının Filistinliler’in suya erişimini kısıtladığını ortaya koyuyor.

İsrail, İsrail ve Filistin’in ana yer altı duyu kaynağı konumundaki Akifer Dağı’ndan gelen suyun yüzde 80’ini kendisi için kullanırken, Filistinliler’e suyun yüzde 20 kadarını bırakıyor.

Akifer Dağı Batı Şeria’da yaşayan Filistinliler’in tek su kaynağı olmakla birlikte, Ürdün Nehri’nin taşıdığı suyun tamamını kullanan İsrail için kaynaklardan biri durumunda.

Filistin’de kişi başı günlük su tüketimi güçlükle 70 litreyi bulurken, İsrail’de tüketim dört katından fazlaya çıkarak kişi başı günlük tüketim 300 litrenin üzerine çıkıyor.
Bazı kırsal bölgelerde yaşayan Filistinliler, olağanüstü durumlarda ev içi kullanım için önerilen oran olan 20 litre suyla hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Kırsal alanda yaşayan 180 bin – 200 bin civarında Filistinli’nin musluklarından su akmamasına rağmen İsrail Ordusu sıklıkla yağmur suyunu toplamalarına bile izin vermiyor.

Bu durumun aksine, uluslararası hukuku ihlal ederek Batı Şeria’da yaşayan İsrailli yerleşimciler, yoğun sulama yapılan çiftliklere, yeşil bahçelere ve yüzme havuzlarına sahipler.

450 bin civarında nüfusa sahip yerleşimciler, 2 ila 3 milyon Filistinli’den fazla su kullanıyorlar.

Gazze Şeridi’inde kullanılan suyun yüzde 90-95’i sahilde bulunan, kirli ve insan kullanımına uygun olmayan yer altı sularından oluşuyor. İsrail, Batı Şeria’daki Akifer Dağı’ndan Gazze’ye su taşınmasına halen izin vermiyor.
Geçtiğimiz yıllarda İsrail’in, Gazze’ye kalkınma ve altyapının tamiri için gereken malzemeyi de kapsayan sert kısıtlamaları sonucu, su ile ilgili sıkıntı büyümüş, hijyen şartları daha da kötüleşerek, kriz noktasına ulaştı.

Su sıkıntısıyla başa çıkabilmek ve ihtiyaçlarını giderebilmek için Filistinliler, tankerlerle satılan, kaynağı belirsiz suları yüksek fiyatlara satın almak durumunda kalıyor.

Diğerleri ise kendilerine ve ailelerine zarar veren, sosyo-ekonomik gelişmelerini imkansız kılan su kısıtlamaları ile yaşamak zorunda

Donatella Rovera, “40 yıldan fazla bir süredir devam eden işgal ve İsrail tarafından Filistinliler’e karşı uygulanan kısıtlamalar sonucu Filistinliler’in suya erişim hakkı ve su altyapısını geliştirme şansları olmadı. Bu durumun sonucunda, Filistinliler’in normal bir hayat sürme, yeterli gıdaya, barınmaya, sağlık hizmetlerine erişim ve ekonomik gelişme şansları olmadı” diyor.

İsrail Filistinlileri Nasıl Sudan Mahrum Etti?

İsrail, su zengini Filistin bölgelerini işgal ederek, Filistinliler’in sudan mahrum etti.

Öte yandan, izinlerle ilgili geliştirilen karmaşık sistem sebebiyle Filistinliler, su ile alakalı projeler yürütebilmek için İsrail Ordusu ve diğer yetkili kurumlardan izin almak zorunda. Bu tip izin talepleri genellikle reddediliyor ya da çok büyük gecikmelerle kabul ediliyor.

İsrail’in insan ve eşyaların dolaşımıyla ilgili koyduğu kurallar, su ve temizlikle ilgili yürütülen projelerde hatta küçük miktarlarda su dağıtımıyla ilgili işlerde bile ciddi zorluklara yol açıyor.

Su tankerleri, İsrail kontrol noktalarından geçmemek için uzun yan yollardan dolaşarak Filistinliler’e ulaşıp, su fiyatlarının daha da fahiş olmasına sebep oluyor.

Kırsal alanda yaşayan Filistinliler, İsrail ordusu yağmur suyu biriktirme sarnıçlarına zarar verip, su tankerlerine el koyduğu için temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere her gün su bulmak zorunda.

Hemen yanlarındaki İsrailli yerleşimciler, suyun çoğunun buharlaşarak yokolmasına sebep olan fiskiyelerle tarlalarını gün ortasında suluyorlar.

Bazı Filistin köylerinde suya ulaşımın ciddi sıkıntı olması sebebiyle, çiftçiler tarım dahi yapamadıkları gibi, kendi ihtiyaçları için bile ürün yetiştiremiyor. Hayvanları için yeteri kadar su bulamadıkları için sürülerini küçültmek zorundalar.

Donatella Rovera, “Su, temel bir ihtiyaç ve hak. Ancak Filistinliler için düşük kalitedeki suya erişebilmek bile karşılığını ödemekte zorlandıkları bir lüks haline geldi” diye görüş belirtiyor.

Rovera,İsrail ayrımcı politikalarına son vererek, Filistinliler’in suya erişimiyle ilgili tüm sınırlamaları kaldırmalı. Sorumluluğu üstlenerek, sorunları tanımlamak ve Filistinliler’in de eşit erişim hakkını sağlamak üzere gerekli işleri üstlenmeli.” diyerek sözlerini tamamlıyor.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Filistinliler’e Su Bile Yasak!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.