İsrail'de Haremüşşerif Tahriki

İsrail’in bölgede açtığı sorunlara bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak fanatik Yahudi bir grup Mescid-i Aksa ve Kubbetüssahra’nın yer aldığı Haremüşşerif’e girmeye çalıştı.

GÜNCEL .
israilde haremüşşerif tahriki

Kudüs'te Müslümanların kutsal mekanlarından Mescid-i Aksa ve Kubbetüssahra'nın yer aldığı Haremüşşerif'e Yahudi bir sağcı grubun yeniden girme teşebbüsü bölgeyi bir kez daha savaş alanına döndürdü.

Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında cami içinde ve dışında çatışma çıktı. İsrail polisi, Filistin Yönetimi'nin eski Kudüs'ten sorumlu bakanı Hatim Abdülkadir dahil 25 kişiyi gözaltına aldı. Olayların büyümesi üzerine polis, sabah saat 08.00'den sonra camiyi girişlere tümüyle kapattı.

Olaylar sabahın erken saatlerinde, günler öncesinden Haremüşşerif'e girme çağrıları yapan Tapınak Enstitüsü (Mahon Hamikdaş) adlı grubun, camiye girmesiyle başladı. Mahon Hamikdaş, Yahudilerin, altında iki yıkılan tapınağın bulunduğuna inandıkları Haremüşşerif'i daha sık ziyaret edip, Yahudiler arasında bu bilincin güçlendirilmesi amacıyla dün camide toplanmalarını içiren çağrılar yapmıştı.

Grup üyeleri, televizyonlarda da İsrail'in bir Yahudi devleti olduğunu belirterek, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya, birkaç taş atan gencin kendilerini engellemesine izin vermemesi çağrısında bulunmuşlardı. Polis bu çağrılar nedeniyle camiye girişleri kapamamış, önceki akşamdan itibaren geniş güvenlik önlemleri almıştı.

Bu çağrı doğrultusunda, cami içindeki kaynaklara göre 200 kadar grup üyesi, en az 500 İsrail polisi ve diğer güvenlik görevlileri eşliğinde cami yerleşkesine girdi. Grubun cami içine girme teşebbüslerine karşı, bu çağrılar nedeniyle önceki günden itibaren içeride toplanan veya sabah namazına gelen Filistinli gençler, taş, sopa ve su şişeleriyle gruba ve polislere saldırdı.

İSRAİL'İ KINAYAN İKT ACİLEN TOPLANIYOR

Yaralıların sayısının 25 kişi dolayında olduğu belirtilmesine karşın Filistinli sağlık görevlileri bu sayının çok daha fazla olduğunu, bazıları hâlâ caminin içinde olmak üzere 60-70 kişi civarında olduğunu ifade ediyor. İsrail polisi, cami mikrofonlarından "El Aksa'ya gelin, camiyi savunun" çağrıları yapılması üzerine caminin elektriklerini de kesti. Ayrıca, sabah namazından sonra caminin tüm kapıları da kapatıldı; polis camiye giden tüm sokaklara yığınaklar yaptı.

İsrail parlamentosunun Arap milletvekillerinden Ahmed Tibi, olaylar nedeniyle İsrail'i Haremüşşerif'in kontrolünü ele geçirmeye çalışmakla suçladı, İslam ve Arap ülkelerini, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun saldırgan politikalarına karşı tavır almaya çağırdı.

Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin de gerginliğin iyice tırmanabileceği uyarısında bulundu. Müftü, polisin, kadınlar ve cami korumaları dahil olmak üzere namaz kılmaya gelenlere saldırdığını belirtti. Kudüs müftüsünün polisin caminin içine girdiği yolundaki iddialarını İsrail polisi yalanladı.

Bu arada, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kudüs'te "İsrail askerlerinin başlattıkları tecavüzleri" görüşmek üzere İcra Komitesi'ni acilen toplantıya çağırdığını açıkladı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İsrail'de Haremüşşerif Tahriki
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.