Belge Gerçek! Şimdi Ne Olacak?

Taraf gazetesinin 12 Haziran'da 'AKP ve Gülen'i bitirme planı' manşetiyle duyurduğu belgenin orijinali bulundu. Genelkurmay için hazırlandığı iddia edilen belgeyle ilgili olarak ‘sahte imza’ kullanıldı denmişti.

GÜNCEL .
belge gerçek! şimdi ne olacak?

Kamuoyunda 'millete ve hükümete kirli tezgâh' olarak bilinen Kurmay Albay Dursun Çiçek imzalı eylem planında dün çok önemli bir gelişme yaşandı. Ergenekon tutuklusunun bürosunda çıkan ve Taraf gazetesinin 12 Haziran'da 'AKP ve Gülen'i bitirme planı' manşetiyle duyurduğu belgenin orijinali ortaya çıktı. Genelkurmay için hazırlandığı iddia edilen belgeyle ilgili günlerce 'sahte imza' tartışmaları yapılmıştı.

Zaman gazetesinin haberine göre, askerî savcılığın 'kovuşturmaya gerek yok' kararından sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 'kâğıt parçası' olarak nitelendirdiği belgenin ıslak imzalı aslı yaklaşık 5 ay sonra ortaya çıkarıldı. Edinilen bilgilere göre 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' başlığını taşıyan 4 sayfalık belgenin orijinali, muvazzaf bir subay tarafından Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara posta yoluyla ulaştırıldı. Çiçek'in ıslak imzasının yer aldığı belgeyi gönderen subay, ihbar mektubunda ise çarpıcı bilgiler verdi. Dursun Çiçek'in görev yaptığı birimde belgeyle ilgili tüm evrakların ve bilgisayar kayıtlarının imha edildiğini kaydeden subay, sadece 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' başlıklı söz konusu belgeyi kurtarabildiğini belirtti.

Gelişme üzerine dün Sultanahmet Adliyesi'nde hareketli saatler yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, öğle saatlerinde başsavcı vekilleri ve Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların ikisiyle yaklaşık 1,5 saat görüştü. Adliyeden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplayan Engin, soruşturmanın gizli olduğunu, bilgi veremeyeceğini söyledi.

İlk olarak, Ergenekon kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öztürk'ün (emekli üsteğmen) bürosunda bulunan belge, kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı. Askerî savcılığın 'kovuşturmaya gerek yok' kararından sonra hükümet, belgede yer alan planları yargıya taşımış, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Taraf Gazetesi'nin 12 Haziran'da 'AK Parti ve Gülen'i Bitirme Planı' başlığıyla yayımladığı 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda dudak uçuklatan senaryolar yer alıyordu. Belgenin aslının bulunduğu haberi dün gündemi sarstı. TRT 2, CNN Türk ve Haber Türk'ün yanı sıra birçok internet sitesinin haberine göre, 'Kaos Planı'nın orijinali muvazzaf bir subay tarafından Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara gönderilmişti. Belgede, kamuoyuna Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan askerlerin 'masum' olduğunun empoze edilmesi gerektiği belirtiliyor. Genelkurmay Harekât Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde hazırlandığı iddia edilen belgede, Çiçek'in imzası bulunuyordu. Plan, 'AK Parti hükümeti' ve Fethullah Gülen'i hedef alıyordu.

DEHŞET SENARYOLARI KAMUOYUNU SARSMIŞTI

'Durum', 'Vazife' ve 'İcra' ana başlıkları altında hazırlanan planda Fethullah Gülen, AK Parti'ye destek olmakla suçlanıyordu. Gülen ve sevenleriyle ilgili geliştirilen stratejiler 'bu kadar da olmaz' dedirten cinstendi. Planın 'Durum' başlıklı bölümünde Ergenekon soruşturması açık bir dille eleştiriliyor. 'İrticacı' grupların TSK'yı yıprattığı savunuluyor: "İrticai gruplar tarafından TSK başta olmak üzere devletin resmî kurumlarını yıpratmak üzere yoğun faaliyetler yürütülmekte, Ergenekon adı altında TSK'ya büyük emekleri geçmiş, emekli ve muvazzaf askerî personele yersiz ithamlarda bulunularak lekelenmeye çalışılmaktadır."

Planı hazırlayanlar, 'düşman unsurları' ve bunlara karşı alınması gereken önlemleri de tek tek sıralamış. Buna göre, toplumun bir kesimi 'düşman' olarak görülüyor. Burada da TSK'nın yıpratılmak istendiği ileri sürülüyordu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Belge Gerçek! Şimdi Ne Olacak?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.