O Mahyalar Yine Asılacakmış!..

Camilere ırkçılık içeren mahyalar asılması tartışması sürecek gibi. Çünkü bu mahyaların asılmasına karar veren kurulun 29 Ekim ve 10 Kasım’da aynı mahyaların tekrar asılmasını isteyeceği ortaya çıktı.

GÜNCEL .
o mahyalar yine asılacakmış!..

İstanbul'daki camilere asılan mahyalar tartışılmaya devam ediyor. 29 Ekim ve 10 Kasım'da Süleymaniye Camii'ne 'Yaşasın Cumhuriyet' Eminönü Yeni Camii'ne de 'Türk Övün Çalış Güven' yazılacak.

İstanbul'un kurtuluşunun 86. yıldönümü sebebiyle camilere 'ideolojik mahyalar' asan İl Kutlama Komitesi'nin hazırlıklarının bununla sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde de camilere benzer mahyaların yanı sıra bayrak ve Atatürk posterlerinin asılacağı öğrenildi. Tartışmalı mahyaları belirleyen komitede Lions, Rotary ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi ulusalcı dernekler bulunuyor.

Kutlama Komitesi, İstanbul'un 6 Ekim'deki kurtuluş etkinlikleri çerçevesinde 5 büyük camiye astığı tartışmalı mahyalarla gündeme gelmişti. Komite, demokratik açılımın konuşulduğu bir dönemde Sultanahmet, Süleymaniye, Eminönü, Üsküdar ve Eyüp camilerine 'Ordumuza şükran borçluyuz', 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Önce vatan' gibi siyasi içerikli mahyalar asmıştı. Tepkiye neden olan bu olaydan sonra Diyanet, mahyalardan haberdar olmadığını, camilere mahya asılma görevinin Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu açıklamıştı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise topu İl Kutlama Komitesi'ne attı. 'Korsan mahyalar'la ilgili olay şöyle gelişti:

İl Kutlama Komitesi, 6 Ekim İstanbul'un kurtuluşu ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın kutlama etkinliklerini belirlemek için 1 Eylül'de toplandı. Valiliğin Afet Yönetim Merkezi'nde Vali Yardımcısı Yıldırım Kadıoğlu başkanlığındaki toplantıya komite üyesi olarak yaklaşık 40 resmî kurum ve derneğin temsilcileri katıldı. 1. Ordu Komutanlığı'ndan Albay Erol Demir, İstanbul Merkez Komutanlığı'ndan Yarbay Mesut Vural, 66. Mekanize Piyade Tugayı'ndan Yarbay Dündar Çağlayan, 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı'ndan Yarbay İlkay Günay, ÇYDD'den Dahi Kınay ve Kemal Zeki Demirtürk, Lions ve Lises Vakfı'ndan Hamza Kurtay, Uluslararası Lions 18-E Yönetim Çevresi Federasyonu'ndan Latife Baştuğ, Uluslararası Lions 118-Y Yönetim Çevresi İstanbul Anadolu Yakası Federasyonu'ndan Süheyla Apoiç ve il müftülüğünden Hızır Tosunoğlu katılanlar arasındaydı.

MAHYA LİSTESİNİ VALİLİĞE DE GEÇTİM

İstanbul'un kurtuluşu ve Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılacak etkinliklerin karara bağlandığı toplantıda alınan kararlar tutanak haline getirildi. Kutlamalar çerçevesinde 5 büyük camiye mahya asılması da kararlaştırıldı. ÇYDD, Lions, 1. Ordu komutanlığı başta olmak üzere bütün kurum ve dernek yetkilileri bu kararı oybirliği ile aldı. Ardından Vakıflar Bölge Müdürlüğü asılacak 5 mahya sözünü belirledi. Komitede yer alan Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü temsilcisi, 5 mahyayı toplantıda okudu. Ardından vecizelerin olduğu bu listeyi komiteye başkanlık eden Kadıoğlu'na verdi. Bir hafta sonra da İstanbul'un 5 büyük camisi ilginç mahyalarla herkesin dikkatini çekti. Mahyalar tepkiye neden olunca hemen kaldırıldı ancak ne Diyanet ne de Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumluluğu aldı.

Toplantıda Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü'nü temsil eden yetkili, Zaman'a yaptığı açıklamada, söz konusu listeyi protokol müdürüne verdiğini kaydetti. Listeyi valiliğe de geçtiğini ifade eden yetkili, "Biz bunları toplantıda sunduk. Orada kabul edildi. O komite olmaz diyebilirdi ama kimse itiraz etmedi." dedi. 'Neden Rotary, Lions, ÇYDD gibi dernekler camilere mahya asılmasına karar verir?' sorusuna ise "O valiliğin takdiri." cevabını verdi. Toplantıya katılan Diyanet görevlisi Hızır Tosunoğlu ise mahyalarla ilgili alınan kararlarda müftülüğün bir sorumluluğunun olmadığını söyledi. Toplantıda alınan kararlara imza atmadığını kaydeden Tosunoğlu "Sadece toplantıya katıldığıma ilişkin imza attım." diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git O Mahyalar Yine Asılacakmış!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.