KCK ile sendika arasındaki bağlantı çözüldü

'Sokağa dökülün' talimatı KCK'dan... Sendikalara yönelik yapılan operasyon, terör örgütü KCK ile bazı sendikacılar arasındaki bağlantıları deşifre etti.

GÜNCEL .
kck ile sendika arasındaki bağlantı çözüldü

Şüphelilere, 'Sokağa dökülün ve tepki gösterin' şeklindeki talimatların, Murat Karayılan'dan sonra gelen Kudbettin Yazbaşı tarafından şifreli gönderildiği tespit edildi. Sendika yöneticilerinin ise bu iddiaları sorgularında 'örgütle ilişkimiz yok' şeklinde reddettiği öğrenildi.

KCK kapsamında sendikacılara yönelik 13 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı. Gözaltına alınan sendikacıların örgütle bağlantılarının iki yıl teknik ve fizikî takibe alındığı öğrenildi. KCK talimatları doğrultusunda eylemler planladığı ileri sürülen sendika üyelerinin kendi aralarında yaptıkları özel toplantılarda teröristbaşı Abdullah Öcalan'a 'Önder', teröristlere 'gerilla, özgürlük savaşçısı ve küçük gerillalar' gibi ifadeler kullandıkları da teknik takibe takıldı.

Sendikacıların büyük şehirlerdeki eylemlerin talimatını KCK'nın Murat Karayılan'dan sonra gelen önemli ismi Kudbettin Yazbaşı'dan aldığı iddia ediliyor. Örgütün sosyal alan yapılanmasının başında bulunan Yazbaşı'nın sendikacılara talimatları şifreli gönderdiği belirlendi. Sendikacıların da Yazbaşı'ndan gelen bilgiler doğrultusunda Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerde işçi ve memur eylemleri yaptıkları ortaya çıkarıldı. Güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik operasyonları sonrasında, sendikacıların acil koduyla bir araya geldikleri de teknik takibe takıldı. Yazbaşı'nın operasyonlar sonrasında sendika yöneticilerine, 'Sokağa dökülün ve tepki gösterin' şeklinde talimatlar verdiği ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

SENDİKALARIN EYLEMLERİ SORULDU

Gözaltına alınan 56 kişinin ifadesinin alınmasına başlandı. Sorguda zanlılara, öncelikli olarak terör örgütü ile sendikalar arasındaki ilişkiler soruldu. Özellikle son dönemde sendikaların büyük şehirlerde yaşanan gerginliklerin organizatörü olduğu iddiaları da sorulan sorular arasında yer aldı. Sendika yöneticileri, "Bizim örgütle hiçbir ilişkimiz yok. Biz eylem kararlarını yönetim kurulunda aldık." şeklinde ifade verdiler.

Operasyon kapsamında toplam 59 zanlı hakkında gözaltı talimatı verildiği; bunlardan 56'sına ulaşılabildiği öğrenildi. Adreslerinde bulunabilen zanlılardan üçünün ise yaşadıkları ağır sağlık sorunları sebebiyle gözaltına alınmadığı kaydedildi. Terörle Mücadele polisinin, sağlık durumu gözaltı işlemine elverişli olmayan üç zanlının durumu hakkında KCK operasyonunu yürüten özel yetkili Savcı Yıldırım Bayyurt'a bilgi verdiği ve Bayyurt'un da bu üç isimle ilgili gözaltı talimatını geri çektiği ifade edildi. Hakkında gözaltı talimatı verildiği halde adreslerinde bulunamayan beş zanlının ise hâlâ arandığı bildirildi.

Haber 7
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git KCK ile sendika arasındaki bağlantı çözüldü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.