3.5 yıl sonra ilk kez!

Başbakan Erdoğan, Davos'taki One Minute krizinden bu yana ilk defa Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşuyor

GÜNCEL .
3.5 yıl sonra ilk kez!

Türkiye'de ilk kez düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu İstanbul'da başladı.

Swissotel'de düzenlenen forum'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile AB Bakanı Egemen Bağış da katılıyor.

İki gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi, 1971 yılında İsviçre'nin Genova kentinde kurulan organizasyonun 42 yıllık tarihinde en geniş coğrafyayı kapsayan özel zirve olması sebebiyle bir ilk.

Dünya Ekonomi Forumu'nun İstanbul toplantısına 70 farklı ülkede toplam 1100 katılımcı kayıt kayıt yaptırdı. Azerbaycan, Gürcistan ve Tunus'un aralarında bulunduğu 20 ülkeden en yüksek seviyede yaklaşık 50 hükümet temsilcisi toplantıya katılıyor.

İki gün boyunca sürecek oturumlara dünyanın dört bir yanından 650 iş dünyası temsilcisi, 180 Üst Yönetici katılacak. Toplantıya ayrıca 70 farklı ülkeden toplam 80 genç küresel liderin katılımı olacak.

Forum'da Başbakan Erdoğan açılış konuşmasına başladı...

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KONUŞMASI
Tayyip Erdoğan, türkiye son derece somut bariz bir önerk yakın tarihe bakılduığında aktif dış poltikas ve demokratiklemenin hız kazandığı dönemlerin ekonomiyi desteklediği görüşlmektedir.  İçine kapanan bir dış politka anlayışına sahiop olduğu bölgesel meselelerde tr ekonomisini yükseltememeil refah düzeyini yükseltememiştir. Türkiye'nin içinden geçtiği süreç belli noktalarda genel manada bölgemizdeki tüm ülkelere örnek teşkil edecek bir ülkedir. Türkiye son 10 tyıl içinde yıllık ortalama bnüyüme hızı 5.3 olma başarısını göstermiş. Küresel keonomik kriz de dikkate alındıüında bu büyüme önemli bir başarıdır. 2011 yılında Türkiye Çin'den sponra ne fazla büyüyen ülke ekonomisini yüzde 8.2 büyütmüştür. 230 milyar dolar milli gelir 772 milyar dolara ulaştı milli gelir 3 kat büyüdü. Dış ticaret haci 2002de 88 milyar dolar 376 milyar dolara yükselerek 4 kattan fazla yükseldi. Tümnejonomik göstergelerimiz ekonimk krizin seyrettiği 2009 yılında geirleme gösterse de şimdi bu durumu aşmış durumdayızc krize rağmen.

IMF ile bir boç anlaşması yapmadan atlattığımızı ifade etmek istiuotum. 2002de 23,5 milyar dolarken bugün 1.7 milyar dolara indi bu borç.

ENERJİ BAKANI TANER YILDIZ:
Taner Yıldız; "Türkiye enerji konusunda yabancı yatırımcılar için son derece cazip. Nükleer güç santralleriyle ilgili Avrupa'da tereddütlü bir ortam varken Türkiye'nin kararlılığı konuşuluyor. Başarılı bir ekonomi forumu  olacak"

Petrol fiyatlarıyla ilgili olarak Enerji Bakanı Yıldız, "Fiyatlar düşerken değil ama yükselirken bunun çekilmiş bir lastik gibi tekrar geri geleceğini söylemiştim. Arz ve talep dengesinden kaynaklanmadığını belirtmiştim. Daha da düşer diye ümit ediyorum. Siyasi istikrarsızlık nedeniyle petrol fiyatları artış gösterdi" dedi. 

Taner Yıldız, "Motoronideki 8-10 kuruşluk indirimi benzin takip eder motorindeki fiyat dalgalanması benzinden daha hızlı hareket ediyor. Bir otomatik fiyatlama mekanizması var nu mekanizmaya göre işliyor.   Ham petrol fiyatlarınını tyek başına düşmesi yeterli değil" dedi.

hem elektrik piyasası hemde petrol borsası bizim hedeflerimiz arasında. tüketimin belli seviyelerde belli ülkeleri kapsayacak şekilde olması lazım

Bloomberg HT'nin Dünya Ekonomik Forumu'ndan gerçekleştirdiği canlı yayında Türkiye'deki medya varlıklarıyla yakından ilgilendiği bilinen Abraaj Capital'in CEO'su Mustafa Abdel Wadood, Özlem Dalga'nın sorularını yanıtladı. Wadood, Türkiye'de sadece medya varlıklarının alımıyla ilgili olmadıklarını, diğer başka sektörlere de ilgilerinin olduğunu açıkladı.

Haber Türk

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 3.5 yıl sonra ilk kez!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Merve Er Salı, 00:00

    Başbakan Dünya gündemini belirlemeye, büyüyen ,güçlenen ülkemin göğsünü kabartmaya devam ediyor.Teşekkürler Başbakanım...

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.