'Hizbullah'ın Esed'e Desteği Şaşırttı'

Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli gazeteci ve aktivist Tevekkül Karman, dün İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde Arap Baharı'nı anlattı.

GÜNCEL .
hizbullahın esede desteği şaşırttı

Bu gelişmenin yaşandığı ülkelerdeki rejimleri devirmenin ilk basamak olduğunu vurgularken, toplum hayatındaki değişim ve modernleşme için yapılacak daha çok şey bulunduğuna işaret etti. Dünyadaki hiçbir diktatörlüğün geleceği olmadığını ifade eden Tevekkül Karman, bu sebeple Batı dünyasının diktatörlere karşı aldığı tutumu 'akıllıca bir davranış' olarak değerlendirdi. Ardından Suriye'de yaşanan katliama dikkat çekti. "Hizbullah'ın, sokaklarda çocukları öldüren bir rejimi desteklemesi utanç verici." dedi. Söyleşide Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisine Türk vatandaşlığı teklif ettiğini de belirten Yemenli aktivist, bundan sonra 'birinci ülkesi' olarak gördüğü Türkiye'de iyi bir vatandaş olacağının altını çizdi.

Konferansı takip eden öğrencilerin sorularını da cevaplayan Karman, örtünmenin kadının özgür kararı olduğuna işaret ederek, "Başörtüsünü takmak veya çıkarmak, kadının kararıdır. Bu konuda onu kimse zorlayamaz'' dedi. Bir öğrencinin, Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteciler hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine Tevekkül Karman, Türkiye'de hapishanelerde gazetecilerin bulunduğunun kendisi için yeni bir bilgi olduğunu belirtti. Karman, "Eğer böyle bir şey varsa, meydanlarda onlar için sizinle birlikte gösteri yaparım. Şimdi Türk vatandaşıyım da. Fakat iyi bir hükümetiniz olduğunu biliyorum. İnsan haklarına, ifade özgürlüğüne karşı bir baskı varsa, bunu yeniden düşüneceklerdir. Başbakan Erdoğan'a bu konuda çağrıda bulunabilirim. Böyle bir şey Türkiye için kötü puan olur. Erdoğan ve kabinesinin ifade özgürlüğüne sahip çıkacağını düşünüyorum. Ben onlara güveniyorum." dedi.

Zaman

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Hizbullah'ın Esed'e Desteği Şaşırttı'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.