Dindar Kelimesi Doğru

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ın "dindar nesil" açıklamasını ‘aslında çok doğru’ bulduğunu söyledi.

GÜNCEL .
dindar kelimesi doğru

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “dindar nesil” açıklamasını “aslında çok doğru” bulduğunu söylerken, “Dindarlık vasfını ben muhafazakar demokratlık vasfının içerisinde bir unsur olarak görüyorum” dedi. Erdoğan’ın “dindar nesil” açıklamalarına ilişkin, “O konuşmada ben de vardım. Başbakanımız İl Başkanları toplantısı açılışında bu konuşmayı yaptı. Bilinen bir şey ama her zaman tartışılan konu. Başbakanımızın sözleri çok açık. Ayrıca yorumlamak haddimiz değil” şeklinde konuştu.

‘Halkın koyduğu 3 özellik’

Buna benzer olayın 2007’de cumhurbaşkanı seçimi sürecinde de yaşandığını anlatan Arınç, Turgut Özal Derneği’nin tertiplediği bir programa konuşmacı olarak katıldığını, Özal’ın cenaze töreninde “Sivil, Dindar, Demokrat” yazılı pankart gördüğünü ve bunu tekrarladığını söyledi. Bu konuşmasının ardından yaşanan tartışmalara dikkat çeken Arınç, “Bunu halkımız söylemişti.  Bunu ben yazmadım. Halkın koyduğu bu üç özellik benim için de çok önemliydi. Özal ilk defa bir sivil Cumhurbaşkanıydı, demokrattı çünkü yaptıkları da onu gösteriyordu, dindardı, belki pek çok dindarda olmayan bir takım eksiklikleri vardı fakat ona rağmen zamanı geldiğinde dini duygularını ifade eden bir takım eylemlerde bulunan bir insandı. Ben Müslüman dememiştim, dindar demiştim. Ama onu Müslüman diyerek propaganda yapanlar aslında çok yanlış bir şey yaptılar ama neticesi yüzde 47 olarak göründü” dedi.
Erdoğan’ın ’dindar’ kelimesini kullanmasını “aslında çok doğru, çok uygun” şeklinde nitelendiren Arınç, “Biz muhafazakar demokrat bir siyasi kimliğe sahibiz. Partimizin tüzüğünde, programında yazan husus budur. Sol parti değiliz, demokrat sol parti değiliz, sosyal demokrat parti değiliz, merkez sağ değiliz, merkez sol değiliz ne kadar yelpazeyi açarsanız açınız. Biz muhafazakar demokratız” ifadesinde bulundu.
“Dindar denildiği zaman kime göre dindar”, “Din devletine doğru bizi götürecek mi?” gibi yorumların hatırlatılması üzerine Arınç şunları söyledi: “Ben de okudum daha fazlası da var. Bence çok yerinde olmayan zorlamayla yapılmış bir takım yorumlar da var. Şimdi dindar olmanın karşılığı ateist olmak değildir. Dindar olmanın karşılığı dindar olmamaktır. Dindarlık sadece Müslümanlara has bir vasıf da değildir. Hıristiyanların da dindarı vardır, Budistlerin de dindarı vardır. Dindarlık vasfını ben muhafazakar demokratlık vasfının içerisinde bir unsur olarak görüyorum ve Sayın Başbakanın çok iyi bir şey yaptığını düşünüyorum.”

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dindar Kelimesi Doğru
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.