Hakkı Dede, Devleti Seferber Etti

Her gün milyonlarca ekmeğin çöpe atıldığı Türkiye'de, israfı önlemek için çırpınan insanlar da var.

GÜNCEL .
hakkı dede, devleti seferber etti


79 yaşındaki Hakkı Gökbulut, günde 2 çuval ekmeği sokaklardan toplayarak hayvanlara yediriyor. Bununla yetinmeyen Hakkı Dede, Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakanlık'a, TBMM'ye ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na duygusal bir mektup yazarak ekmek israfının önüne geçilmesini istedi. Mektup üzerine bütün kurumlar harekete geçti.
 
Hakkı Gökbulut, Ankara'nın Mamak ilçesinde kızı ve bir torunu ile mütevazı bir hayat sürüyor. Emekli olduktan sonra bir yandan gönüllü olarak mahalledeki caminin işlerine bakmayı, diğer yandan çöpe atılmış ekmekleri toplayıp hayvanlara yedirmeyi kendine görev saydı. Her gün sadece 3 sokaktan 2 çuval ekmek toplayan Hakkı Dede, yaşanan israfın boyutlarına şaşırdı. Sokaklardan ekmek toplayarak israfın önüne geçilemeyeceğini anlayıp devleti harekete geçirmeye karar verdi. 10 Ocak 2012 tarihinde postaya verdiği mektubuna Diyanet İşleri Başkanlığı, "Çok büyük bir sevap işlemektesiniz. Yaptığınız iş takdire şayandır." şeklinde bir cevap yazdı. Başbakanlık ve TBMM, mektubu işleme aldı, çalışmalara başladı. Meclis Dilekçe Komisyonu, bir grup milletvekilinin çarşamba günü Mamak'a giderek Hakkı Dede'yle görüşmesi kararlaştırdı. Sokakta ekmek görünce 1940'lı yılların aklına geldiğini söyleyen Hakkı Dede, ne zaman çöpe atılmış bir ekmek görse içinin sızladığını belirtti.

Zaman

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hakkı Dede, Devleti Seferber Etti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.