Müslümanları Anlatan Kanala Şok!

Amerika'da Müslüman bir ailenin günlük yaşamını ekranlara taşıyan bir reality şov büyük tartışma başlattı.

GÜNCEL .
müslümanları anlatan kanala şok!

Orjinal Kutularında Garantili Zippo Çakmaklar 75 TL'den Başlayan Fiyatlarla
Amerika'da Müslüman bir ailenin günlük yaşamını ekranlara taşıyan bir reality şov ve bu programa sponsor olan firmanın reklamlarını çekme kararı büyük tartışma başlattı.

Sponsor firma, muhafazakar Hristiyan grupların baskısı nedeniyle desteğini çektiğini açıklarken, bu gruplar programın İslami propaganda yaptığını iddia etti.

TLC kanalında yayınlanan 'Amerikalı-Müslümanlar' adlı programda Amerikalı Araplar'ın yoğun yaşadığı Michigan Eyaleti'ndeki Dearborn kentinde 5 ailenin yaşamını ekranlara getiriliyor. TLC kanalı, programın ailelerin karşı karşıya kaldığı sorunları ekrana getirirken, sponsor Lowe's firması, programın siyasi polemik konusu olduğunu öne sürerek reklamlarını çektiğini açıkladı.

Amerika'da büyük tartışmaya neden olan programda Amerikalı Müslümanlar'ın yaşamının aktarıldığını bildiren Amerika'nın Sesi Radyosu, TLC'deki programın bu ülkedeki Müslümanlar'ın yaşamını aktardığını, ayırımcılığın, işlenen konular arasında bulunduğunu bildirdi. Programda 12 Eylül'de yolculuğa çıkan Müslümanlar'ın havaalanında dikkatleri üzerinde topladığı belirtilirken sponsor Lowe's firması, reklamlarını çekti. Michigan eyalet temsilcisi Rashida Tlaib, bu kararın, ayırımcılık ve nefreti körüklediğini, tamamen Amerikan değerlerine aykırı bir yaklaşım olduğunu söyledi. Amerika İslam İlişkileri Birliği'nden Davud Walid, "Herkese eşit mesafede olduğunu, etnik çeşitliliği desteklediğini iddia eden bir firmanın önyargılı insanlara teslim olması üzüntü verici" dedi.

'Amerikalı-Müslümanlar' isimli programda Michigan Eyaleti'ndeki Dearborn kentinde 5 ailenin yaşamı ekranlara getiriliyor. TLC kanalı, programın ailelerin karşı karşıya kaldığı sorunları ekrana getirirken, sponsor Lowe's firması, programın siyasi polemik konusu olduğunu öne sürerek reklamlarını çektiğini açıkladı. Bu kararda, Florida Aile Birliği'nin yürüttüğü kampanyanın etkili olduğu iddia edildi. Birlik, programın Müslümanlık propagandası yaptığını, sıradan insanları göstererek, Müslümanlar ile ilgili endişeleri ortadan kaldırmaya çalıştığını öne sürdü.

Washington'daki Din Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Daniel Cox, tartışmaların, Amerikalı Müslümanlarla ilgili olumsuz kamuoyu görüşlerinin bir yansıması olduğunu belirterek, "Amerikalılar'ın Müslümanlar ile ilgili tutumları iyiye doğru değişiyor, ama hala çok rahatsız olanlar da var. Bunu araştırmalarda çok açık olarak görüyoruz. Mahallede cami açılması, ilkokula Müslüman bir öğretmenin atanması veya bir kadının burka giymesi sıkıntı yaratabiliyor. Bazı dinci gruplar, mesela Evanjelistler, özellikle rahatsız Müslümanlar'dan" dedi.

Boykot tehditleri nedeniyle başka firmaların da reklamlarını çekmesinin beklendiği belirtildi. Bir seyahat sitesinin de reklamlarını çekeceği belirtilirken firma, bu kararı, Florida Aile Birliği nedeniyle değil, programın içeriğinin beğenilmemesinden kaynaklandığını savundu.

haberler.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Müslümanları Anlatan Kanala Şok!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.