Makam Aracında Yüzde 90 Yerlilik Şartı!

Türk malı otomobil için kolları sıvayan hükümet, çeşitli destek mekanizmalarının yanı sıra kamu alımlarıyla da teşvik sağlamaya hazırlanıyor.

GÜNCEL .
makam aracında yüzde 90 yerlilik şartı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türk malı otomobil üretimini teşvik etmek için kamuya otomobil alımlarında yüzde 90 yerli olma koşulu getireceklerini söyledi.

YÜZDE 90 AMA...
Hükümet, 2011-2014 yıllarını kapsayan hedefleri arasına Türk malı otomobili de koydu. Hükümet Programında, "Dünya piyasalarında yer bulabilen Türk malı otomobilin üretilebilmesi için gereken destek ve teşvik mekanizmasını harekete geçireceğiz" ifadeleri kullanıldı. Bakan Nihat Ergün, yerli otomobili teşvik etmek amacıyla kamuya araç alımında en az yüzde 90 oranında yerli üretim koşulu getirileceğini belirtti. Bakan Nihat Ergün, şu anda Türkiye’de üretilen otomobillerde yerli oranının yüzde 40-70 arasında olduğunu ifade etti. Hükümet olarak üretimin yüzde 90’ının yerli olması şartını getirirken de bazı ilave koşullar getireceklerini vurgulayan Nihat Ergün, "Yerlilik oranını ararken, örneğin yürüyen aksamı gibi parçaları sıralarız. Böylece önemsiz parçaların değil de teknoloji yatırımı gerektiren parçaların Türkiye’de üretilmesini sağlamış oluruz. Bu sayede Türkiye’de otomotiv yan sanayimiz de gelişmiş olur" dedi.

ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE'DE ÜRETİM
Otomobili yurtiçinde üretecek şirketin yerli olmasının şart olmadığını, önemli olanın sahibi kim olursa olsun üretimin Türkiye’de yapılması olduğunu kaydeden Nihat Ergün, "Her şey Türkiye’de üretilsin diye bir politikamız yok. Diğer ülkeler de Türk malı yerine, kendi üretimlerine yönelirse bütün dünya kapalı ekonomiye döner, uluslararası ticaret biter" diye konuştu. Bakan Ergün, şu bilgileri verdi: "Yurtiçinde bu şekilde ilave talep yaratıldığında otomotiv yan sanayimizin yurtdışına ihraç potansiyeli de güçlenecektir. Bu sene çıkardığımız düzenlemeyle tüm kamu alımlarında zaten yerli üretimlerde yüzde 15 fiyat avantajı sağladık. Şimdi onun üzerine kamuya araç alımlarında yüzde 90 yerli üretim olma koşulu getirebiliriz."

ELEKTRİKLİ ARAÇTA YERLİ ORANI % 75-80'E ÇIKACAK
Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda 10 yıllık süre içinde elektrikli araçlardaki yerlilik oranının yüzde 75-80 düzeyine çıkartılacağı ve kamu koordinasyonunda üretime yönelik projelerin oluşturulacağına yer verildi.


 
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Makam Aracında Yüzde 90 Yerlilik Şartı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.