CHP, "Bedelli"yi Meclis’e Taşıyor

CHP, bedelli askerlik ile ilgili teklifin yarın akşam ya da en geç Çarşamba günü TBMM Başkanlığı’na verecek.

GÜNCEL .
chp, bedelliyi meclis’e taşıyor

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, bedelli askerlik ile ilgili teklifin yarın akşam ya da en geç Çarşamba günü TBMM Başkanlığı’na verileceğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, çeşitli alternatifler üzerinde durduklarını belirterek, “Yarın akşam ya da en geç Çarşamba sabahı hazır olur” dedi.

Teklifde yer alacak düzenlemenin bir defaya mahsus olacağını belirten Hamzaçebi, “Teklif birikimi eritmeye yönelik olacak. Yaş sınırlaması olacak. Belirli bir yaşın üzerindekiler yararlanacak” dedi.

CHP Grup Başkanvekili, teklifin sadece bedelli askerlik ile ilgili olacağını, askerlik süresi ile ilgili bir düzenlemenin yer almayacağını da söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NUN BEDELLİ AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda düzenlediği Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde askerliği dokuz aya indireceklerini belirterek, "Askerlik, aşamalı olarak altı aya inecek. Ne yapıyoruz askerde? Daha küçük ama daha profesyonel bir ordu olacak," diye ekledi.

Konuşmasının başında, Japonya’da yaşanan deprem felaketi dolayısıyla Japon halkının acılarını paylaştıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda yapmayı planladıklarını anlattı.

"BEDELLİ ASKERLİK İÇİN TALİMAT VERDİM"

Bedelli askerlik konusunu kendilerinin gündeme getirdiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir sefere mahsus olmak üzere bedelli askerlik konusunda arkadaşlarıma talimat verdim. ‘Kanun teklifini verin’ diye. AKP güveniyorsan, sen de destek ver. Bunu çıkaracağız," dedi.

"ASKERLİK DOKUZ AYA İNECEK"

Kılıçdaroğlu askerlik süresini dokuz aya indireceklerini de belirterek, "Aşamalı olarak altı aya inecek. Ne yapıyoruz askerde? Daha küçük ama daha profesyonel bir ordu olacak. Çocuğumuz üniversitede okurken yaz tatillerinde askerlik yapacak. Mezun olduğu zaman artık askerlik problem olmayacak. Arzu eden gençlere, askerliği 18 yaşından başlatacağız. Orduyu da terörle mücadelenin dışına çıkaracağız," diye konuştu.

Hürriyet
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git CHP, "Bedelli"yi Meclis’e Taşıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.