Ev Sahibini İhbar Eden Kiracıya Ödül!

Ev sahibini ihbar eden kiracılara ise kesilen cezalardan yüzde 10'u ödül olarak verilecek.

GÜNCEL .
ev sahibini ihbar eden kiracıya ödül!

Maliye Bakanlığı, 13 milyon kiracıyı mercek altına aldı. Böylece, kirayı elden alıp düşük gösteren ev sahipleri tespit edilip ceza kesilecek.

 

Ev sahibini ihbar eden kiracılara ise kesilen cezalardan yüzde 10'u ödül olarak verilecek.

 

Kiranın bir bölümünü elden alarak devletten vergi kaçıran ev sahipleri yakayı ele verdi; kayda giren kira mükellefi sayısı 550 bini aştı. Bunda, mükelleflere gönderilen mektuplar, sokak sokak dolaşılarak yapılan denetimler ve ev sahibine kızıp vergi kaçırdığını ihbar eden kiracıların büyük katkısı oldu. Kira gelirleri ve kentsel rantların vergilendirilmesi için kütük oluşturma çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanlığı, Türkiye'de sayısı 13 milyona ulaşan kiracıları kayıt altına alıyor. Semt semt harita çıkaran Maliye, kirasını düşük gösteren ev sahiplerine göz açtırmıyor.

 

DENETİMLER ARTIRILDI

 

Maliyeciler, 500 lirayı aşan kiraların bankaya yatırılıp yatırılmadığı inceliyor. İncelemelerde, kira geliri elde edenlerin yıllık ortalama gelirleri yaklaşık 9 bin 500 lira olarak hesaplandı. Türkiye'de en fazla kira geliri elde eden illerin başında İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Muğla ve Konya geliyor. Kira mükellefi sayısındaki artışta mektup ve denetimlerin yanı sıra kiracıların ihbarları da etkili oldu.

 

KİRACIYI KIZDIRINCA...

 

Ev sahiplerine kızan kiracı, Maliye'ye 'ev sahibim vergi kaçırıyor' diyerek ihbarda bulunuyor. İhbar doğru çıkarsa kiracılar, kesilen vergi cezasının yüzde 10'u kadar ihbar tazminatı alıyor. İhbar eden kiracıların kimlikleri gizli tutuluyor.

 

LÜKS SEMTLER İZLEMEYE ALINDI

 

Kira tutarlarının yüksek olduğu semtlerde taramaların sürdüğünü belirten Maliye Bakanlığı yetkilileri, şöyle konuştu: "Kiralar bankaya yatırılmadıysa her işlem için ayrı ceza kesiyoruz. 500 lira ve üzerinde kira alan bir tüccarın kira bedelini elden aldığı tespit edildiğinde bin 600 liradan az olmamak üzere usulsüzlük cezası veriliyor. Kira arttıkça ceza da artıyor."

 

Milliyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ev Sahibini İhbar Eden Kiracıya Ödül!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • ahmet Cumartesi, 16:16

    ya amma saçmalık maliye şimdiye kadar oteller zaten maaşın yarısını elden yarısını bankaya yatırıyoru bu da çifte boddro anlamına geliyor yani vergi kaçırmanın babası oluyoru devlet zenginlerden korkuyoru da bir ve ya 5 evi olan normal vatandaşa mı gücü yetiyor ne kadar saçmalık ya saçmalığın daniskası hemde tam gülmelik bvir durum

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.