Mısır’da Sokaklar Savaş Alanı

Mısır’da şiddetlenen çatışmalarda göstericiler cumhurbaşkanlığı sarayı yakınında toplanırken, Ürdün’de de başbakan protesto ediliyor.

GÜNCEL .
mısır’da sokaklar savaş alanı
Mısır'da gençler öncülüğünde gıda fiyatlarının yüksekliği, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı tepkilerle başlayan ve 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine karşı protestolara dönüşen gösteriler dördüncü gününde kitlesel olarak başkent Kahire ve diğer kentlerde sürüyor.
 
Polisin başkent Kahire'de, binlerce göstericiye plastik mermi, göz yaşartıcı gaz, cop ve tazyikli su ile müdahale ettiği haberleri geliyor.
 
Uluslararası ajanslar, reform yanlısı muhalif lider olarak sahneye çıkan ve yandaşlarıyla bugünkü gösterilere katılan Muhammed El Baradei'nin de polisin tazyikli su müdahalesine maruz kaldığını duyurdu.
 
AP ajansı, korumak için El Baradei'yi kuşatan yandaşlarının bazılarına polisin copla müdahale ettiğini kaydetti.
 
Mübarek yönetimine karşı sloganlar atan göstericilerin de polise taş atarak karşılık verdiği haber veriliyor.
 
Aralarında Süveyş'in bulunduğu diğer kentlerdeki gösterilere de polisin müdahale ettiği yönünde haberler bulunuyor.
 
Bu arada, El Cezire televizyonu, göstericilerin cumhurbaşkanlığı yakınında toplanmaya başladığını duyurdu.
 
GÖSTERİLER BAŞKENTİN TÜMÜNE YAYILDI
 
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı yapılan protesto gösterilerinin başkent Kahire'nin tümüne yayıldığı bildirildi.
 
Bölgedeki AFP muhabiri, cuma namazından sonra on binlerce kişinin gösteri yaptığını, protestoların Kahire'nin merkezinden tüm kente yayıldığını belirtti.
 
Gösterilerde polisle çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı, kentin bazı kenar mahallelerinde polisin yanı sıra askerlerin de görev yaptığı kaydedildi.
 
Polisin zaman zaman havaya ateş açarak zaman zaman da biber gazıyla müdahale ettiği göstericilerin "Mübarek rejimi düşsün" sloganları attıkları ifade edildi.
 
Protesto gösterilerinin Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, Mansura, Süveyş ve Asvan'da da yapıldığı bildirildi.
 
ÜRDÜN'DE BAŞBAKANA BÜYÜK PROTESTO
 
Ürdün'ün başkenti Amman'da muhalefet yanlısı binlerce kişi, Başbakanın istifa etmesi talebiyle bir protesto gösterisi düzenledi.
 
Pahalılık, enflasyon ve işsizlikten şikayet eden yaklaşık 3 bin 500 kişi, Başbakan Samir Rifai'nin politikalarını eleştirdi ve ''Fiyatlar yanıyor, Ürdünlüler de öyle'' diye slogan attı.
 
Irbid ve Karak kentlerinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi de benzer bir protesto eyleminde bulundu.
 
FATİH CAMİİ AVLUSUNDA 'MISIR' EYLEMİ
 
Fatih Camii avlusunda toplanan bir grup vatandaş, Mısır'da ve Tunus'ta yaşananlara destek vermek amacıyla eylem yaptı. Cuma namazı sonrası başlayan eyleme Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak'ın yanı sıra Mazlum Der Başkan Yardımcısı Cüneyt Sarıyaşar, Özgür Der Başkanı Rıdvan Kaya ve vatandaşlar katıldı.
 
'Diktatörlük ve zulme karşı Mısır halkının direnişinin yanındayız' yazılı pankart açan grup, Mısır hükümeti aleyhinde sloganlar attı. Gruba hitaben konuşma yapan Abdurrahman Dilipak, Müslümanların, Tunus'ta, Cezayir'de, Yemen'de ve Mısır'da baskı altında olduğunu söyledi. Türk halkının orada yaşayan halka destek vermesi gerektiğini dile getiren Dilipak, halkın kendini savunmak için ayaklandığını anlattı. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise bölge insanlarının özgürlükleri için mücadele ettiklerini dile getirdi. Kaya, oradaki vatandaşlara herkesin destek olmasını istedi.
 
Eylem sırasında kalabalık gruptan tekbir sesleri yükseldi.
 
Zaman
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mısır’da Sokaklar Savaş Alanı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.