Faturası 500 TL'yi Geçene İndirimli Elektrik Fırs

Belirlenen yeni limitle, aylık faturası 500 lirayı bulan konutlara yüzde 25-30 indirimle elektrik alma imkânı sağlandı.

GÜNCEL .
faturası 500 tlyi geçene indirimli elektrik fırs
İsmail Altunsoy’un haberi          
 
 
EPDK, ucuz elektrik alma imkânı veren serbest tüketici limitini yıllık 30 bin kilovatsaate düşürdü. Yeni limitle, aylık faturası 500 lirayı bulan konutlara yüzde 25-30 indirimle elektrik alma imkânı sağlandı. Kararla, mağazalar, AVM'ler, esnafa ait işyerleri, oteller 'serbest tüketici' kapsamına alınmış oldu. Apartman daireleri de taleplerini birleştirerek bu sınıfa dahil olabilecek.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), serbest tüketici limitinin düşürülmesine karar verdi. Daha önce 100 bin kilovatsaat (kWh) olan serbest tüketici limiti 30 bin kilovatsaate çekildi. Yıllık tüketimi bu miktarın üzerinde olan tüketiciler, tedarikçilerini seçebilme hakkına sahip olacak. Tüketiciler böylelikle isterlerse dağıtıcı şirketten ya da bir anlaşma yaparak başka bir tedarikçiden elektrik alabilecek.
 
Enerji Üst Kurulu'nun kararıyla, ayda yaklaşık 500-600 liradan fazla fatura ödeyenlerin pazarlıkla isterse Hakkâri'de üretilen elektriği satın alma imkânı doğdu. Kararla, küçük konutların dışındaki tüm mağazalar, alışveriş merkezleri, akaryakıt istasyonları, esnafa ait işyerleri, oteller 'serbest tüketici' limiti kapsamına girmiş oldu. Karara ek olarak bir işletme Türkiye'nin hangi şehrinde olursa olsun tüm işletmelerini birleştirerek elektrik şirketleriyle pazarlık masasına oturabilecek. Apartman dairelerinde yaşayanlar da taleplerini birleştirerek serbest tüketici sınıfına katılabilecek. Böylece apartmanlarda yaşayanlar da serbest tüketici olarak elektrik şirketleriyle pazarlık masasına oturabilecek.
 
ELEKTRİĞİN YÜZDE 75'İ SERBEST TÜKETİCİ OLDU
 
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, aldıkları kararla Türkiye'de tüketilen elektriğin yüzde 75'inin serbest tüketici kapsamına girdiğini söyledi. Köktaş, "Kararla fabrika gibi büyük işletmeden sonra artık büyük ve orta ölçekli tüm ticarethaneler de serbest tüketici uygulamasından faydalanacak. Birden fazla işletmesi olanlar bu taleplerini birleştirip masaya daha güçlü oturacak." değerlendirmesini yaptı. Bir konutun ortalama yıllık elektrik tüketiminin 470 kilovat olduğunu ve belirledikleri limitin altında kaldığını ifade eden Köktaş, konut sahiplerinin birleşerek serbest tüketici kapsamına girebileceklerini kaydetti. 2015 yılına kadar serbest tüketici limitlerini indirmeye devam edeceklerini vurgulayan Köktaş, "Bunu strateji belgemize de koyduk. Yani 2015'te herkes serbest tüketici olacak ve tüketim miktarına bakılmaksızın istediği yerden elektrik satın alabilecek." dedi.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun elektrikte serbest tüketici limitinin düşürülmesi kararı, en çok ticarethane ve KOBİ'lerin işine yaradı. Yeni belirlenen limitten, aynı ilde veya farklı illerde şubesi bulunan işletmeler, toplam tüketimlerini birleştirerek de faydalanabilme imkânına sahip oldu.
 
SERBEST TÜKETİCİ KİMDİR?
 
EPDK'nın her yıl belirlediği limit kapsamına giren elektrik aboneleri serbest tüketici kabul ediliyor. Bu aboneler, bulundukları ildeki dağıtım şirketine bağlı olmaksızın istediği üreticiden elektrik alabiliyor. Elektrik aldıkları üreticiyle doğrudan pazarlık yapıp yüzde 10-20 indirim yaptırabiliyor. Ayrıca, aynı işletme veya sitede oturanlar da bir araya gelerek, serbest tüketici olabiliyor.
 
Zaman
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Faturası 500 TL'yi Geçene İndirimli Elektrik Fırs
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.