“Mısır’daki Olayların Sebebi Türkiye’dir”

Tunus ve ardından Mısır… Arap ülkelerinde despotik iktidarlar sallanıyor. Arap ülkelerindeki olayları gazeteci Hüsnü Mahalli’ye sorduk.

GÜNCEL .
“mısır’daki olayların sebebi türkiye’dir”
Röportaj: Samet Doğan
 
Tunus’ta üniversite mezunu bir gencin iktidarı protesto etmek için kendini yakması sonrası bu ülkede iktidar değişti. Şimdi de Mısır’da büyük çaplı protesto hareketleri yaşanıyor. Arap ülkelerinde yaşanan bu gelişmeleri gazeteci Hüsnü Mahalli’ye sorduk.
 
 
Ne oldu, ne oluyor Tunus’ta? Tunus’tan sonra Mısır da karıştı. Bundan sonra neler olur sizin öngörünüze göre?
Ben hep herkesten önce birtakım şeyleri söylediğim için insanlara bazen şaşırtıcı geliyor. Tunus’ta olup bitenler aslında Türkiye’den dolayıdır. Türkiye’de son beş on yılda yaşanan demokratikleşme, süreçler, tartışmalar, Türkiye’nin İsrail karşıtı tavrı, Irak’taki tavrı, antiemperyalist bakışı… Bunların hepsi Arap bölgesindeki insanların tümüne moral verdi. Bu çok önemli bir şey. Türkiye’ye en çok gelen halk, genel olarak söylüyorum, Tunuslulardır. Yalnız AK Parti iktidarı döneminde değil, son yirmi yılda yüz binlerce Tunuslu buraya gelmiştir. Ticaret için gelmiştir, bu bavul ticareti dediğimiz olay. Gariban adam, üniversiteden mezun olmuş, işleri güçleri yok. Geliyor buradan üç tane pantolon alıyor, gidiyor. İlk bu ayaklanmayı başlatan çocuğu düşünelim. Kendini yakan bir tezgahtar. Yani Tunuslular burayı çok iyi biliyorlar. Türk halkını da çok iyi tanırlar. Okuma yazma oranı çok yüksektir Tunus’ta. Tüm bunlar Tunus halkının beyninde ve bilincinde canlı bir Türkiye örneği oluşturmuştur: “Bakın, Türkiye erkek gibi bir politika izliyor, bakın İsrail’e kafa tutuyor, bakın demokrasi var, bakın seçimle geliyorlar” filan… Bence bu Tunus halkının ayaklanmasında çok çok büyük rol oynamıştır. Yoksa düşünebiliyor musunuz, 23 yıldır gıkı çıkmayan bir toplum… Cezayir’de de böyle, Ürdün’de de böyle, Mısır’da da böyle… Kıyamet kopuyor oralarda.
 
Tunus yangını diğer ülkelere de sıçrar yani…
Evet. Sıçramalar başladı bile. Çünkü sokağa indiler, yüzlerinden okunuyor her şey. Bu böyle kalmaz. İlla ki bu sistem çökecek. Tunus’un bir handikapı var, muhalefet örgütlü değil. Sokağa çıkan insanlar bireysel iradeleriyle çıktı. Örgüt yok. Avukatlar, sendikalar, tabip odaları var… Ama herkesi toplayacak bir yapı yok. Bir de, Batı klasik tavrını burada da sergiledi. Örneğin Ukrayna’daki Turuncu Devrimdeki ilgiyi hatırlayalım ya da Gürcistan’daki Mavi Devrim, kıyameti kopardılar… E peki niye Tunus ile ilgilenmiyorsun?
Bunun geri dönüşü yok.
 
Bu ülkeler eylemlere karış sert önlemler alıyor…
Alsın, ne olacak ki! Geciktireceği en fazla birkaç ay. Çünkü insanlar artık her şeyden bıktı. Düşünebiliyor musunuz, on binlerce, yüz binlerce üniversite mezunu genç iş bulamıyor, sokakta işportacılık yapıyor –ona da izin vermiyorlar, dövüyorlar. Siyasal söylemler bir tarafa, insanlar insan gibi yaşamak istiyorlar. İktidar istemiyorlar, kim gelmiş, kim gitmiş ilgilenmiyorlar, İslamcı, Komünist, şu, bu, ilgilenmiyorlar… Kendisine saygı gösterecek kişiyi istiyorlar. “Camiye gidiyorsam kimse karışmasın, diskoya gideceksem kimse karışmasın” diyorlar. Başka bir talepleri yok.
 
Öte yandan, bunun yalnızca iktidarların sarsılması, ayaklanmalar, isyanlar gibi neticeler değil, mevcut iktidarların da kendilerini gözden geçirecekleri bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Örnek verebilirim, mesela Suriye çok daha hızlı bir şekilde demokratikleşir diye bekliyorum, Mısır büyük ihtimalle özgürlükler noktasında geri adım atabilir.
 
Sistematik ve ideolojik bir ayaklanma yok eylemlerde. Bu yüzden “devrim” diyebilir miyiz?
Gerçek devrim budur. Doğrudan halkın, örgütsüz bir hareketidir, tıpkı Fransız devrimi gibi. Ortada hiçbir şey yoktu. Herkes çıktı sokaklara. Hatta ilk günlerde çok az insan vardı sokaklarda. Çünkü istihbarat felaket Tunus’ta, korkuyorlardı insanlar, tedirgindiler. Sonra üç kişi daha, beş kişi daha, yüz kişi, bin kişi, derken… Kendiliğinden olup bitti her şey. İnternet üzerinden birbirlerine mesaj attılar.
 
Tunus’ta bir geri dönüş olur mu?
Hayır, bu iş bitti. İktidar bir daha geri dönemez. Farklı formatlarda kendini korumaya çalışacak ama halk buna izin vermez. Bin Ali ve sistemi bütünüyle bitmiştir. Bütün mesele, sağcısı, solcusu, Tunus’taki tüm grupların bir araya gelerek hareket etmesidir.
 
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git “Mısır’daki Olayların Sebebi Türkiye’dir”
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • mehmet ali kuyucu Pazartesi, 12:27

    hükümete ve abd ye yağdanlık yapıyor
  • mavifeyruz Perşembe, 15:10

    Türkiye'de de lazım böyle bir birlik beraberlik... ki oraya doğru gidiyoruz. Vatanımız da satılmayan toprak parçası kaldı mı?
    iş işten geçmeden ayağa kalkmak gerek ama yurdum insanı hala dizi film izlemeye devam ediyor.
    Teşekkürler Samet Doğan harika bir röportaj olmuş...

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.