Mısır Gençliği de Tunus’a Özendi

Tunus'tan başlayarak tüm Arap ülkelerine yayılma eğiliminde olan muhalif protesto gösterileri Mısır'a da sıçradı.

GÜNCEL .
mısır gençliği de tunus’a özendi
Dün başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin pek çok kentinde düzenlenen gösterilerde biri asker üç kişi hayatını kaybetti. Ülke genelindeki gösterilere on binlerce kişi katılırken, gösteriyi organize edenler sayının sadece İskenderiye'de 30 bin kişiyi aştığını kaydetti. İktidardaki Ulusal Demokratik Parti Sözcüsü Alaattin Hilal ise tüm ülkedeki gösterilerde toplam katılımın en fazla 30 bin olduğunu öne sürdü. Meclis binasına girmeye çalışan göstericiler amaçlarına ulaşmak için sabaha kadar bekleme kararı aldı.
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüssam Zeki, ülkesindeki gösterilerin Tunus'la kıyaslanmasına sert tepki göstererek, "Biz halkın üzerine ateş açmadık." dedi. Son yıllarda Mısır'da düzenlenen en büyük gösterilere polis ve güvenlik güçlerinin sert bir şekilde müdahale etmemesi dikkat çekerken, zaman zaman yaşanan gerginlikler polisin göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su sıkmasıyla bastırılmaya çalışıldı. Göstericilerin facebook ve twitter üzerinden haberleşerek toplanmaları üzerine Mısır, twitter'ı yasaklarken, gösterilerin yaşandığı Tahrir Meydanı'nda da cep telefonlarına ulaşım engellendi. Amerikan yönetimi ise yaşanan gelişmeler üzerine taraflardan itidalli olmalarını isterken, Mısır hükümetinin de istikrarlı olduğunu, halkın ihtiyaçlarını cevaplamaya çalıştığını öne sürdü. Gösteriler başta Kifaye ve 6 Nisan Gençlik Hareketi olmak üzere birçok parti ve sivil toplum örgütü tarafından organize edildi. Müslüman Kardeşler gösterilere isteyen taraftarlarının katılabileceğini açıklarken Mısır hükümeti tüm gelişmelerden bu örgütün sorumlu olduğunu açıkladı.
 
Zaman
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mısır Gençliği de Tunus’a Özendi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.