İstiklal Marşı Kamulaştırılıyor

Almanya’da, Türk okullarından İstiklal Marşı için telif istenmesi üzerine harekete geçen hükümet marşın telif haklarını alacak.

GÜNCEL .
istiklal marşı kamulaştırılıyor
Almanya'da bir meslek örgütünün, Türk okullarında okutulan İstiklal Marşı için telif istemesi, Türkiye'yi harekete geçirdi. Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Marş'ın tüm telif hakları artık devletin elinde olacak.
 
İstiklal Marşı'nın kamulaştırılması konusunda hükümet düğmeye bastı. Konu Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırıldı ve Milli Marş'ın kamulaştırılmasıyla ilgili tasarı imzaya açıldı. Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Almanların telif istemesiyle ilgili de, "Birilerinin aklına gelen, bazen şeytanın aklına bile gelmiyor." dedi. Bir Alman meslek birliğinin (GEMA) 2007 yılında 'kamulaştırma yapılmadığı' gerekçesiyle Almanya'daki Türk okullarından İstiklal Marşı'nın okunması karşılığında telif ücreti istemesi, bu konuda adım atılmasını zorunlu hale getirmişti.
 
Bakanlar Kurulu'nda dün Türkiye Sanayi Strateji Belgesi ele alındı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2011-2014 yıllarını kapsayan belgeyle ilgili ayrıntılı bilgi sundu. Toplantıyla ilgili bilgi veren Hükümet Sözcüsü Çiçek, Türkiye'nin AB'ye üyeliği sürecinde yürütülen başlıklardan birinin işletme ve sanayi politikası olduğunu söyledi. Belgede orta yüksek teknolojili ürünlerde Türkiye'yi Avrasya'nın üretim üssü haline getirme ve nitelikli işgücüne sahip olma gibi toplam 72 eylem planı var.
 
Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Çiçek, İsrail'e gönderilen yardım uçaklarının iki ülke ilişkilerini nasıl etkileyeceğiyle ilgili, "Bizim karşı olduğumuz husus, yanlış politikalardır, bizim İsrail halkıyla ya da başka ülkenin halkıyla bir problemimiz yok. Bizim eleştirilerimiz İsrail yönetiminedir." açıklaması yaptı.
 
Zaman
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstiklal Marşı Kamulaştırılıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.