5 yaşında Türk Taliban oldu

Türkiye’deki İslami Cihad Birliği üyesi Zekeriya Çiftçi, 5 yaşındaki oğluyla Afganistan’a gidip Taliban'a katıldı

GÜNCEL .
5 yaşında türk taliban oldu

Cihat yanlısı bir sitede yayınlanan iki videoda, Afganistan’da bulunan Taliban kamplarında beş-altı yaşlarında ve “Küçük Yasir” kod adıyla tanıtılan bir Türk çocuğa ait görüntüler bulunuyor. Silahla poz veren Küçük Yasir, cihat çağrıları yapıyor.

Afganistan’a Taliban saflarında savaşmak üzere giden Türkler arasında, kadınların ve çocukların da olduğu, internete yeni yüklenen iki video ile kanıtlandı. Bu video aynı zamanda, geçen yıl Adana’da, İslami Cihat Birliği’ne yönelik yapılan operasyonda yakalanan, ancak daha sonra serbest bırakılan Zekeriya Çiftçi’nin de, ailesini ve oğlunu yanına alarak Afganistan’daki Taliban kampına yerleştiğini ortaya çıkardı.

TEŞEKKÜR EDİYOR

Afganistan İslam Emirliği Cemaat-ül İslam Ketibesi (Tugayı) adlı gruba ait “Cihadmedya”nın Türkçe sitesinde yer alan iki videoda “Küçük Yasir” diye tanıtılan beşaltı yaşlarında bir Türk çocuk görülüyor. Küçük Yasir, videolardan birinde elinde silahla poz veriyor. Ardından yaptığı konuşmada, “Bakın ben Türkiye’deki rahat yaşantımdan vazgeçtim. Kâfirlerden asla korkmuyorum. Sizi cihada davet ediyorum” diyor. İkinci videoda ise Küçük Yasir, babası olduğu sanılan ve kendisini “Ebu Bera” ve “Ebu Yasir” kod adlarıyla tanıtan yetişkin bir Türk Taliban’la birlikte, Türkiye’den gönderilen bir yardımla ilgili teşekkür ediyor. Videoda, Küçük Yasir elinde yardımı gönderen Adnan Enes’in adının yazılı olduğu kartonu tutuyor. Bu sırada Ebu Yasir, 10 adamları olduğunu, beş aile için ev yaptıklarını belirterek, Taliban saflarında başka Türk ailelerin varlığına işaret ediyor.

Ebu Bera veya Ebu Yasir kod adlarını kullanan kişiyle ilgili internette yer alan bilgilere göre, bu şahsın gerçek kimliği Zekeriya Çiftçi.

2009 yılında Adana’daki İslami Cihad Birliği’ne yönelik operasyonda yakalanıp serbest kalan Çiftçi, ardından Afganistan’ın yolunu tutmuş.

Ancak Çiftçi’nin yayınlanan görüntülerde, buraya tek gitmediği ve ailesini de yanında götürdüğü anlaşılıyor. Geçtiğimiz ay İzmir’de yapılan bir operasyonda gözaltına alınan Abdülkadir K. adlı üniversite öğrencisinin, Afganistan’da bulunan Zekeriya Çiftçi’yle irtibat içinde olduğu ve insansız hava araçlarını düşürecek yazılım üzerine çalıştığı iddiası basında yer almıştı. Cihat yanlısı kimi sitelerde de, Afganistan’da Taliban saflarında 15 Türk kadının olduğu iddia edilmişti.

GAZETE HABERTÜRK - Ali KEMAL ERDEM
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 5 yaşında Türk Taliban oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • küçük yasir Pazar, 18:50

    merhaba
  • BBLi Pazartesi, 16:15

    Yüce ALLAH bu kutlu görevi bizede nasip etsin

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.