Sudan İkiye Bölünüyor, Ancak…

Son dönemde çatışma ve karmaşanın doruk noktaya ulaştığı Sudan’a ilginç bir öneri Mısır’dan geldi.

GÜNCEL .
sudan ikiye bölünüyor, ancak…

Son dönemde çatışma ve karmaşanın doruk noktaya ulaştığı Sudan’a ilginç bir öneri Mısır’dan geldi. Mısır'ın, Kuzey ile Güney Sudan arasında bir konfederasyon kurulmasını önerdiği kaydedildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, Mısır’ın Sudan’a önerdiği konfederasyon ile birlikte kuzey ve güneyin kendi ordularını kurmasının ve başka ülkelerde büyükelçilikleri bulunmasının meseleyi çözebileceğini açıkladı.

Geyt, Sudan'ın bazı çekinceleri olmasına rağmen Mısır'ın önerisini incelemek için süre istediğini belirtti. Haberde, Mısır ile Sudan arasında 1959 yılında imzalanan anlaşma uyarınca Mısır'ın Nil nehrinden senede 5 trilyon 55.5 milyar metre küp su aldığı için, Mısır'ın Güney Sudan'ın bağımsızlığından çekindiği kaydedildi.

Güney Sudan'ın bağımsızlığı için 2005 yılında savaşan, Güney Sudan Halk Kurtuluş Ordusu ile Hartum hükümeti arasında yapılan Kapsamlı Barış Anlaşmasının bir sonucu olarak 9 Ocak 2011'de Güney Sudan'da yapılacak olan referandum ile Güney Sudan'ın bağımsız bir devlet olarak mı yoksa Kuzey Sudan'a bağlı kalarak mı varlığını sürdüreceği kesinlik kazanacak.

On5yirmi5.com
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sudan İkiye Bölünüyor, Ancak…
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.