Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanıklıkla karşılaşılabilecek en yaygın ortamlardan biri lavabolardır. Tıkanan lavabo nasıl açılır? İşte çözümleri..

GÜNCEL .
tıkanan lavabo nasıl açılır?

Tıkanıklıkla karşılaşılabilecek en yaygın ortamlardan biri lavabolardır. Tıkanan lavabo nasıl açılır? İşte çözümleri;

Lavabo tıkanıklığına neden olan yanlış uygulamalar

Öncelikle tıkanan lavabonun yeri ve kullanım amacına göre tıkanma nedenleri değişmektedir. 

 

 

  • Mutfak lavabosuna dökülen saf yağ ve yemek atıkları

  • Bulaşık makinesine kabası alınmamış yağlı bulaşıkların atılması

  • Pimaşlara eğimin iyi verilmemiş olması

  • Lavaboda çamurlu meyve ve sebzelerin yıkanması

  • Çay posalarının lavaboya dökülmesi

  • Banyoda; lavaboda ve yer süzgecinde süzgeç kapağı takılmaması veya geniş ağızlı süzgeç kapağı kullanılması ile vücudumuzdan dökülen saçlar ve kılların pimaşa geçmesi

Teknolojik cihazlar ile tıkalı lavabo nasıl açılıyor?

 

1.    Lavabo tıkanıklığının neden oluştuğunu anlayabilmek için gider kamera ile görüntülenir.

 

2.    Tıkanıklığa neden olan durum anlaşıldıktan sonra tıkanıklık açma cihazı ile tıkanan lavabo hattına müdehale edilir. Tıkanan lavabo hattına göre cihaza farklı kafalar kullanılarak daha iyi çözüm sunulur. Örneğin, mutfak hatlarının genellikle yağlanmadan ötürü tıkandığına değinmiştik. Robot cihaz ile mutfak hattına müdahale edilirken kalıplaşmış yağları pimaş çevrelerinden parçalayabilmek için zincir kafa kullanılır.

 

3.    Tıkanıklık açıldıktan sonra kamera ile hat tekrardan görüntülenerek, tıkanıklığın açılıp açılmadığı veya pimaşta pislik kalıp kalmadığı kontrol edilir. Ayrıca pimaşta kırık çatlak gibi sorunların olup olmadığına da bakılır. Kamera ile yapılan görüntülemede pimaşın içini görmek için talepte bulununuz.

 

4.    Mutfak lavabosu hattında aşırı yağ kullanımı meyilsizlik ile birleştiğinde pimaşın çevresinde yoğun kalıplar oluşturur. Tıkanıklığı açmak için kullanılan robot cihaz pimaşın içindeki büyün kalıplaşmış yağları parçalayamaz. Ayrıca lavabo giderlerinde sıkça rastlanan sıkıntılardan biride oksitlenme ve kireçlenmedir. Kalıplaşmış yağlar , oksitlenme ve kireçlenmeden kurtulmak için ve kesin sonuç elde etmek için pimaş yıkama cihazı ile hattı yıkamayı öneriyoruz.

 

5.    Pimaş yıkama cihazı basınçlı su ve pimaşlara zararsız ilaçlar ile hatta müdehale ederek lavabo hattınızı ilk günkü halindeki gibi tertemiz hale getirir. Aynı şekilde yıkama işleminden sonra da hattın aldığı son durum kamera ile görüntülenerek müşteriye gösterilir.

 

Evde lavabo tıkandı kendim nasıl açabilirim?

Lavabonun tıkanmaya başladığı anlaşıldığı anda akla ilk gelen işlem kimyasallara başvurarak müdehale etmektir. Kimyasal içerikli ürünleri kullanırken kullanım talimatlarını dikkatlice okuyup,(maske, eldiven ve gözlük) gibi koruyucu kıyafet kullanılarak işlem yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Aksi durumda ciltte yanıklar ve tahrişlenme gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kimyasal kullanımı dışında lavabo tıkanıklığını açmak için birçok yöntem vardır.

 

Lavabo tıkanıklığı açma konusunda deneyebileceğiniz yöntemler:

 

1.    Sirke ve karbonat kullanarak

Kimyasallara başvurmadan doğal yöntemler ile tıkanıklığı açmak isteyenler için sıkça kullanılan bir yöntemdir. 1-1 bardak ölçüsünde karbonat ve (elma veya üzüm) sirkesini lavaboya dökerek uygulayabilirsiniz.

 

2.    Sirke ve tuz kullanarak 

 

Bu yöntem de sirke ve karbonat kullanımı gibi doğal bir yöntemdir. Bu doğal yöntemler yoğun tıkanıklarda pek etkili değillerdir. Bu doğal yöntemleri hat tıkanmadan önce veyahut tıkanıklık açıldıktan sonra uygulayarak pimaşları temiz tutmak için kullanmanızı tavsiye ederiz. 1,5 bardak karbonata, yarım bardaktan biraz fazla tuz oranıyla lavaboya dökerek uygulayabilirsiniz.

 

3.     Pompa kullanarak

 

Çok eskilerden beri kullanılan klasik yöntemlerin başında gelen bir uygulamadır. Pompayı tıkanan lavabo ağzına yerleştirerek yaklaşık 15 kez pompalayarak bu işlemi uygulayabilirsiniz.

 

 

4.     Lavabo açıcı kullanarak

 

Lavabo açıcı ürünü lavaboya döktükten sonra üzerine yavaşça sıcak su dökerek kullanabilirsiniz. Kullanım sırasında sıçramalara ve geri tepmelere karşı dikkat ediniz. Başta da bahsettiğimiz gibi vücutta tahriş ve yanıkların oluşmaması için vücudunuzu koruma altına alınız. Ayrıca tepkime sırasında yapısındaki ağır kimyasallardan ötürü pimaşın ek yerlerindeki contalara hatta direk pimaşı eritme seviyesine kadar yüksek derecelerde sıcaklıklara çıkabilir. Pimaşların zarar görmesi gibi tıkanıklıktan daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için pek önerdiğimiz bir uygulama değildir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri denedikten sonra hattınız açılmadıysa ve kimyasallara başvurmak istemiyorsanız son teknoloji ürünler ile profesyonel destek almanızı öneriyoruz.

 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.