Gençlerin hem dostu hem hocası Cemil Meriç

Türkiye’nin 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük düşünce insanlarından Cemil Meriç, vefatının 32. yıl dönümünde dualarla yad edildi. 13 Haziran 1987’de kaybettiğimiz Meriç, dün Küçük Selimiye Camii’nde, ardından Karacaahmet’teki mezarı başında yapılan hatimle ve dualarla ailesi ve dostları tarafından yad edildi.

GÜNCEL .
gençlerin hem dostu hem hocası cemil meriç

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 100 Temel Eser bünyesine dahil edilen “Bu Ülke” ile Meriç’i yakından tanıma fırsatı bulan gençler, onun düşünce dünyasıyla giderek daha yakın ilişkiler kuruyor. Kızı Ümit Meriç’e gençler arasında yankı bulan Meriç sevgisini sorduk.

FARKLILIĞINI FARK EDİYORLAR

Gençlerin Cemil Meriç’le olan tanışıklığının artmasının sevindirici olduğunu söyleyen Ümit Meriç, “Cemil Meriç, yaşadığı yıllarda İstanbul ve Anadolu’nun en seçkin delikanlılarının dikkatini zaten çekmişti. Sosyal medya fenomeni olmadan önce de genç zekaların ilgi odağı idi. Bugün de onun farkını fark eden zekalar oldu” dedi.

 

 

Gençlerin Cemil Meriç’i daha iyi tanıyıp anladığını söyleyen Ümit Meriç şunları aktardı:

“Şu anda sosyal medyada birbirlerini tanımayan ama irtibat halinde olan Cemil Meriç sosyoloji topluluğu var. Cemil Meriç X, Y, Z kuşağının seçkin gençleri için gündelik hayatlarını paylaştıkları bir dost haline geliyor. Onun hasbi bir mütefekkir olması, hiçbir kliğe, hizbe ait olmadan sadece hakikat araştırmacısı olması gençler için Cemil Meriç’in ilk öğretmeni olmasını sağlıyor. Ve ondan hareket ederek düşünce dünyalarını değiştiriyorlar. Cemil Meriç ölümünden 32 yıl sonra da hocalık etmeye devam ediyor.”

 

YeniŞafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Gençlerin hem dostu hem hocası Cemil Meriç
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.