Yeni askerlik sistemi: Bedelli kalıcı hale geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. İşte yeni askerlik sistemi ve bedellinin detayları...

GÜNCEL .
yeni askerlik sistemi: bedelli kalıcı hale geliyor

24 Haziran seçimlerinin ardından 21 gün temel askerlik eğitimi ile birlikte 15 bin TL para karşılığı ile bedelli askerlik uygulamasını çıkaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri için Balıkesir'de düzenlediği mitingde yeni askerlik sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "bedelli askerlik uygulamasının ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz" dedi.

"6 AY ARTI 6 AYLIK ASKERLİK UYGULAMASI GELİYOR"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de düzenlediği mitingde yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na talimat verdiğini hatırlatarak, lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini açıkladı. Erdoğan, "bir aylık askeri eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar." açıklamasında bulundu.

Önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu) mezunlarınında artık ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubay olarak askerlik vazifesini yerine getirebileceğini açıklayan Erdoğan, "Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek." dedi.

"BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELİYOR"

3 Ağustos 2018 tarihinde çıkartılan bedelli askerlik uygulaması, yeni askerlik sistemi ile birlikte artık kalıcı hale geliyor. Bedelli askerlik ugulamasına isteyen herkes başvurabilecek. Bedelli askerlik ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." açıklmasında bulundu.

Askerlik ücretinin sabit bir formüle göre hesaplanacağını açıklayan Erdoğan, "ilk etapta her yıl 145 bin kişinin bedelli askerlikten yararlanabileceğini" ifade ederek "Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor." dedi.

 

Milli Gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yeni askerlik sistemi: Bedelli kalıcı hale geliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.