İlber Ortaylı 'rüyalarıma giriyor' diyerek RTÜK'ü uyardı!

İlber Ortaylı'dan RTÜK'e Türkçe çıkışı geldi. "Rüyalarıma giriyor" diyen Ortaylı, RTÜK'ün yanlış Türkçe kullanan televizyonlara ceza yazmasını istedi.

GÜNCEL .
ilber ortaylı rüyalarıma giriyor diyerek rtükü uyardı!

Burdur'da Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi (BEKAP) seminerine konuşmacı olarak katılan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkçenin önemli bir mesele olduğunu ve doğru kullanılması gerektiğini söyledi. Ortaylı, "Türkçe çok önemlidir. RTÜK'ün iletişim araçlarında cezalandıracağı şey, yanlış Türkçe kullanmak, yanlış Türkçe konuşmaktır.'' dedi. 

MAALESEF OKULLARIMIZ GARİP BİR TÜRKÇE İLE KONUŞUYORLAR

Üniversite öğrencilerinin Türkçeyi bozuk kullandıklarına değinen Ortaylı, "Maalesef üniversitelerimiz, liselerimiz çocuklarımıza doğru dürüst Türkçe nedir, nasıl konuşulur, Türk dilinin grameri, telaffuzu nasıldır, nasıl muhafaza edilir bunları veremiyorlar ve insanlar televizyondan, şuradan, buradan, şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar." ifadelerini kullandı.

RÜYALARIMA GİRİYOR, HER GECE ÖĞRETMENLER GÖRÜYORUM

Ortaylı, Türkçenin yanlış kullanımıyla ilgili izlenimlerini şu sözlerle aktardı:

 

"Bir televizyon spikeri kızcağız 'başkan' diyemiyor, 'başgan' diyor. Bunu bir spiker söylüyor. Türkçeyi ağzının arkasına atmış öyle konuşuyor. Tiyatrocular, sinemacılar, televizyon ve radyo spikerleri o dili temsil ederler. Türkiye Cumhuriyeti eğitim bakımından kendini yaralamış bir cumhuriyettir. Bunun üstünü kırmızı kalemle çizin. Eğer bugün büyük bir buhranın içine girmişsek bundan daha büyük bir problem olamaz. Nasıl çıkacağımızı bilemiyorum. Rüyalarıma giriyor. Ben her gece öğretmenler görüyorum, birtakım saçma sapan şeyler konuşuyoruz. Demek ki kafamı çok meşgul ediyorlar. Yani benim Türkiye'nin kültür buhranını, eğitim çıkmazını nasıl atlatacağına dair fazla bir fikrim yok. Bu çok önemli bir fasıl. Bunu çözemiyorum."

 

 

RTÜK'ÜN CEZALANDIRACAĞI ŞEY YANLIŞ TÜRKÇE KULLANMAK

Ortaylı, Türkçeyi doğru kullanmanın önemine vurgu yaparak, "RTÜK'ün iletişim araçlarında cezalandıracağı şey, yanlış Türkçe kullanmak, yanlış Türkçe konuşmaktır. Bu cumhuriyet üzüm, tütün, tahıl parasıyla bile zor geçindiği vakitte, dışarıya yetişmeleri için mühendis, hekim, metalurji mühendisleri yollamış." diye konuştu.

Ortaylı'ya daha sonra şehri ziyareti anısına çeşitli hediyeler verildi.

 

Milli Gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İlber Ortaylı 'rüyalarıma giriyor' diyerek RTÜK'ü uyardı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.