Uğur Gürses: Türkiye petrol ülkesi değil, krizi aşmak için yeni bir hikaye yazmalı

Ekonomist Uğur Gürses, "Türkiye bir krizin içinde. Bunu aşmak için yeni bir hikaye yazmalı. Çünkü ancak böyle yaparsa Çin ve Hindistan’ın dünyanın üretiminin yüzde 45’ini üstlendiği konvoya dahil olabilir" dedi.

GÜNCEL .
uğur gürses: türkiye petrol ülkesi değil, krizi aşmak için yeni bir hikaye yazmalı

Ekonomist Uğur Gürses, "Adını koymak lazım. Türkiye bir kriz içerisinde. Ekonomik durgunluk ve resesyona  yüksek enflasyon eşlik ediyorsa, bunun adı krizdir. Yerel seçimlere kadar ekonomi idare edilecek. Ancak daha sonrasında, mali piyasadaki durgunluk giderilmeli. Kredi kanalı yeniden açılmalı. Bankaların bilançoları düzeltilmeli" ifadelerini kullandı.

Gürses, Sputnik’in medya sponsoru olduğu Marka Konferansı’ndaki oturumda "Şu an yapılan, yapısal çözümler değil semptomlara eğilmekten ibaret. KDV indirimi veta fiyat indirimine gitmek ya da ‘Soğanlar stoklanmasın’ demek yetmez. Zira yapısal çözümlere gidilmezse, toplumun refah seviyesi düşmeye devam eder" dedi.

 

'Krizin orta vadede çözülebileceğini' söyleyen Gürses, "Siyasetçiler IMF lafını sevmeseler de bence büyük kaynak sağlayacak adres IMF’dir" deyip şöyle devam etti: "Türkiye, petrol ülkesi değil. Bu yüzden ülkenin yeni bir hikaye yazması lazım. Bu hikaye, sadece ekonomik önlemlerle değil kutuplaşmayı çözerek, hukukun üstünlüğünü ve güçler ayrılığını güçlendirerek yazılabilir. Türkiye böyle yaparsa, Çin ve Hindistan’ın dünyanın üretiminin yüzde 45’ini üstlendiği konvoya dahil olabilir."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uğur Gürses: Türkiye petrol ülkesi değil, krizi aşmak için yeni bir hikaye yazmalı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.