Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş takılarımızı ne kadar sevip iyi baksak da maalesef oksit tutarak kararmaktadır. Yazımızda Gümüş Nasıl Parlatılır? Gümüş Neden Kararır? sorularının cevabını vereceğiz. Gümüş kolye ve yüzüklerimizin hangi nedenle karardığını ve bu oksitlenmeyi nasıl engellememiz gerektiği, kararan kolye ve yüzüğün nasıl parlatılacağı adına hangi yöntemleri uygulayabiliriz bunları anlatacağız.

GÜNCEL .
gümüş nasıl parlatılır?

Gümüş takılarımızı ne kadar sevip iyi baksak da maalesef oksit tutarak kararmaktadır. Yazımızda Gümüş Nasıl Parlatılır? Gümüş Neden Kararır? sorularının cevabını vereceğiz. Gümüş kolye ve yüzüklerimizin hangi nedenle karardığını ve bu oksitlenmeyi nasıl engellememiz gerektiği, kararan kolye ve yüzüğün nasıl parlatılacağı adına hangi yöntemleri uygulayabiliriz bunları anlatacağız.

Gümüş takı kullananların en çok isteyeceği şey biliyoruz ki gümüş yüzük ve kolyeler kararsa bile tekrar eski parlaklığına kavuşabilen bir takı madeni olmasıdır. Altın vs gibi gümüş madeninin içinde de bulunan kükürt hidrojen ile tepkimeye girer . Bu iki elementin tepkimesi ile madenin fiziksel yapısında bozulma olur. Bu bozulma sonucu gümüş madeni olan kolye ve yüzükler parlaklığını yitirir. Bu tepkime sonucunda takılarımızda mat kararmış bir görüntü olur. Deriyle temas eden bu takılar deri üzerinde alerjik reaksiyonlara bile neden olabilmektedir. Ayrıca gümüş takılarımız kolonya, parfüm, sabun gibi Ph derecesi farklı kimyasallar ile de tepkimeye girer. Bu gibi durumlarda da gümüşün kararması hızlanabilmektedir.

Gümüş

Evde Gümüş Nasıl Parlatılır. Kolye ve Yüzük gibi özel tasarım takılarımızda Tyran Design ‘dan profesyonel yardım almamız daha doğru olacaktır. Evdeki şartlarda özel tasarımlarımızı parlatacağım derken ürünlerin yapısını daha çok bozmamıza da neden olabilir.

Peki, ev ortamında gümüş parlatma işlemini nasıl gerçekleştiririz ?

Diş parlatmada kullandığımız gibi karbonat, sirke, limon gibi ph derecesi yüksek kimyasalları kullanabilmekteyiz. Diş macunu ile gümüşümüzü parlatmak da mümkündür. Takılarımızı bir miktar suya alarak fırçalama şeklinde parlatabilmekteyiz. Bunun yanı sıra amonyak gibi güçlü bir kimyasal ile de parlatabiliriz. Ne kadar tehlikeli olsa da parlatma işlemine etkisi olmaktadır. Lakin unutmamamız gerekir ki gümüş kolye ve yüzük takılarımız düşündüğümüzden daha hassastır ve bu sebeple profesyonel yardım almak daha uygun olacaktır.

Gümüş

 

Profesyonel birinin yardımıyla daha olumlu sonuç alınan yöntemler ise şu şekildedir

Bir kabın içine su konulup bir miktar siyanür eklenir. Doğru sıcaklığa getirilerek uygun zaman sürecinde bu kapta tutularak oksit üzerinden atılır. Bekletildiği kaptan çıkarılarak temizlendiğinde eski parlaklığına kavuşur. Bu işlem tatbikî profesyonel biri tarafından yapılmalıdır, bu maddenin sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz.

Bunun dışında birtakım başka kimyasallar kullanılarak da gümüşü parlatma mümkündür. En çok bulunan ve kullanılan madenlerden biri olan gümüş ölümsüz ve tekrar tekrar kullanılan bir madendir. Özenli kullanılması durumunda yıllarca parlaklığını koruyabilmektedir. Bu sebeple gümüş yüzük ve kolyelerinizi profesyonel kişilerin eline teslim etmelisiniz.

Gümüş madeni kullanılarak üretilen takıların kararma nedenlerini şu şekilde sıralayalım

Kimyasal içeren maddelere temas ettiği için,

Diğer başka alaşımda maden olan örneğin altın, bronz gibi aksesuarlar ile aynı yerde muhafaza edildiği için,

Muhafazasında tutulmadığı için oksijenle uzun süre temasta bulunan takılar oksitlenerek parlaklığını yitirir.

Rutubet insan sağlığına zarar verdiği gibi takılarımızın da oksitlenmesine neden olur.

Ter, tuz ve su gibi maddelere temas ettiklerinde

Kalitesi rodyum maddesiyle kaplanan takılar daha çabuk kararır, kaliteli rodyum kaplamada bu sorun ortaya çıkmaz.

Peki altın kaplama takılarda kararma yaşanır mı ?

Düzgün şekilde altın kaplanmayan takılar hızlı şekilde kararır. Bu sebeple kaliteli altınla kaplamaları gerekmektedir. Aynı zamanda bakımına dikkat ederseniz kaplanmış ürün kaplanmamış ürüne göre daha dayanıklı olmaktadır. Kararma işlemi gerçekleşirse profesyonel birinden yardım alarak kolay bir şekilde kaplatıp eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz..

Gümüş parlatma teknikleri ve gümüş madeni ile ilgili geniş bilgi için

https://www.tyrandesign.com/

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Gümüş Nasıl Parlatılır?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.