Kiloda ağır çeksin diye bu hileyi yapıyorlar!

Malatya'da kimi esnafın, kilosunu hileli şekilde artırmak için kuru kayısıları özel bir yöntemle ağırlaştırdığı ortaya çıktı. Kendisi de Malatyalı olan ünlü gazeteci Fuat Kozluklu, kentine leke düşüren o sahtekarları böyle deşifre etti...

GÜNCEL .
kiloda ağır çeksin diye bu hileyi yapıyorlar!

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'inin karşılandığı Malatya'da, geçen sezon yaklaşık 95 bin ton seviyesinde gerçekleşen ihracatın, bu sezon 100 bin tona ulaşması bekleniyor.

Yaklaşık 8 milyon kayısı ağacına ev sahipliği yapan Malatya'da yetiştirilen kayısı, ABD'den Rusya'ya çok sayıda ülkenin ağzını tatlandırmaya devam ediyor.

Ancak son yıllarda, Malatya'nın kadim kültürüne ve ahilik geleneğine leke düşüren bazı kendini bilmez esnaf, kuru kayısı ticaretinin tadını kaçırıyor!

Malatya'nın gözbebeği kayısıya hile karıştıran esnafı, kendisi de Malatyalı olan ünlü gazeteci Fuat Kozluklu teşhir etti.

Sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda, kuru kayısı ticaretinde nasıl sahtekarlık yapıldığını fotoğraflarıyla belgeleyerek gösteren Kozluklu, "Güneşin Altın Yumurtası'na ihanetin, yani vicdan ile cüzdan arasına sıkışıp kalan aç gözlülerin fotoğrafı. " ifadelerini kullandı.

Fuat Kozluklu, Şire Pazarı'nda gördüğü çirkin manzarayı şu sözlerle anlattı;

"Bazı esnaf kuru kayısıyı piyasaya sunmadan önce kiloda ağır çeksin diye su dolu plastik torbaya koyup güneşte tutuyor. Şire Pazarı/Malatya"

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kiloda ağır çeksin diye bu hileyi yapıyorlar!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.