İpek Çalışlar: Mustafa Kemal Atatürk, kadının saygı gördüğü bir evde büyümüştü

Mustafa Kemal Atatürk'ün biyografisini yazan İpek Çalışlar, Atatürk'ün çocukluğu ve ailesine dair notları RSFM yayınında paylaştı. Çalışlar, "Babası Ali Rıza Bey'in Zübeyde Hanım'a muamelesi onun kadınlara bakışını çok etkilemiş. Ali Rıza Bey, eşini hiç ezdirmemiş. Çocuk Mustafa da bunu görerek büyümüş" dedi.

GÜNCEL .
ipek çalışlar: mustafa kemal atatürk, kadının saygı gördüğü bir evde büyümüştü

Fotoğrafın Tamamı programında Ahu Özyurt'un sorularını yanıtlayan İpek Çalışlar, Atatürk biyografisi yazmaya, Latife Hanım ve Halide Hanım'ın biyografilerini yazdıktan sonra biraz da uzun bir süre sonra karar verdiğini anlattı. "Onu önce Latife Hanım'ın eşi olarak sunmuştum. Biraz da tedirgin oldum. Kitap ilgi görünce ben de cesaret buldum. Milli Mücadeledeki Atatürk'ü de Halide Edip'i yazarken keşfettim. Sonunda bilgiler birikti, açıkta kalan sorular var, benim artık Atatürk'ü yazmak gerekiyor dedim" diye konuştu.

Selanik'teki evin ortak mülkiyette olmasından çok etkilendiğine dikkat çeken İpek Çalışlar, kadınların Atatürk'ün çocukluktan olgunluğa geçişinde etkili olduğunu söyledi.

 

CUMHURİYETİN İLANI GEREKLİYDİ

Cumhuriyetin İlan sürecinde Atatürk'ün Milli Mücadele'deki bazı arkadaşları ile ayrı düştüğünü de anlatan İpek Çalışlar şöyle devam etti:
"Meclis son derece demokrasiye açık, her görüşten insan var. O da Meclis Başkanı ama yola devam ederken, hayalindeki projeyi gerçekleştirmek için biraz da muhalefetsiz bir yol istiyor. Çünkü savaş sırasında Meclis'teki muhalefet onu çok yoruyor. Bir de İstanbul'da halifelik makamı hala duruyor ve bu ikiliğin sonunda sorun yaratacağını anlıyor. Bir buhrandan faydalanıyor ve Cumhuriyetin ilanını gerçekleştiriyor. İkinci Meclis'in içinde de bir muhalefet doğuyor. Meclis bunu kendi kendine üreten bir yer ve bu da aslında memnun olmamız gereken bir şey. Ama Cumhuriyet ilanında çok sayıda vekil olmuyor, bazı eski arkadaşları bundan haberdar olmadıkları için buruluyorlar. Ama sonuçta yapılması gereken yapılıyor."

KADINLARIN ANLATTIĞI ATATÜRK'Ü BİR ARAYA GETİRDİM

İpek Çalışlar, Mustafa Kemal'ın kadınları çok önemsediğine, kadınların olmadığı herşeyin eksik kalacağına inandığını vurgularken, "Buna rağmen onun biyografilerinde kadın anlatıları çok az. Makbule Hanım'ın anlatılarını dahil ettim, bir biyografi yazıyorsam bunun dizininde çok sayıda kadın ismi olsun istedim. Latife'nin, Halide'nin, Makbule'nin, annesinin anlattıkları hatta bütün savaş muhabiri kadınların anlattıklarını da toparladım. Yine de sayıca az kaldı ama elimden geleni yaptım" dedi. 

Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İpek Çalışlar: Mustafa Kemal Atatürk, kadının saygı gördüğü bir evde büyümüştü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.