'Müslüman kabrinde kefenden başka birşey olmaz'

Araştırmacı yazar Nidayi Sevim, Osmanlı zamanından kalma tarihi mezar ve mezar taşları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sevim, tarihi mezarları köstebek yuvasına çeviren definecilerden, yanlış uygulanan restorasyon çalışmalarına kadar tarihin gözler önünde kaybolmasına dair çok net değerlendirmelerde bulundu.

GÜNCEL .
müslüman kabrinde kefenden başka birşey olmaz

Bahadır ALEMDAR'ın haberi

 

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz araştırmacı yazar Nidayi Sevim şu açıklamalarda bulundu; 

Tarihi mezarlıklarımızla ilgili genel bir sorun var. Aslında bu mezar taşlarının kaçırılması, olayın popüler tarafı en son basamağı. Onun daha öncesinde tarihi mezarlıkların özellikle yeni mezar yeri açmak için mezarlık simsarları tarafından tahrip edilmesi söz konusu. Yüzlerce mezarlık bu şekilde tahrip edilip yerine yeni bir mezar yeri açılıyor. Bunun kesinlikle önlenmesi lazım.

YANLIŞ RESTORE UYGULAMASI

Eyüp mezarlığının çok yakınlarında oturuyorum ben ve 15 yıldır bu işlerle uğraşıyorum. Bazı yerlerde tarihi mezar taşları restore ediliyor. Restorasyon sırasında tazyikli su ve kumla mezar taşlarını tarihi değerlerinden yavaş yavaş arındırıyorlar. Bu da harflerin yavaş yavaş erimesine ve aynı işlemi birkaç defa tekrarladığımız zaman yazıların yok olmasına sebep oluyor.  

MEZAR TAŞLARININ ÇALINMASI

Bu tarihi mezarlıklarda hiçbir koruma yok. 30-40 seneden beri mezar taşlarını çalıyorlar. Hayır eserlerinin etrafında olan mezarlıklar ve hazineler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bütçesinde. Sorumlusu onlar ki buralar kısmen korunaklı yerler. Türbelerin, camilerin, hayır eserlerinin etrafında olan yerler. 

Bunun dışında kalan tarihi mezarlıklar Edirnekapı, Eyüpsultan , Zeytinburnu’ndaki Tahirağa, Merkezefendi diye sırayla gider. Bunların sorumluluğu vaktiyle vakıflardayken büyükşehirlerin inisiyatifine verildi.

Hakikaten orada arı gibi çalışıyorlar hakkının yemeyelim. Ama mezarlıklar müdürlüğünün görevi paketleme servisi gibi çalışmak olmamalı. Paha biçilmez değerleri olan bu eserler ile ilgili belediyelerin mutlaka ve mutlaka uzmanlık alanı geliştirmesi lazım. Bu işlerin altından kalkacak yetkinliğe mutlaka ulaşması lazım belediyelerin. Eğer şayet bunun altından kalkamıyorsa devlet kesinlikle bir birim oluşturmalı bu eserlerin korunması ve kollanması için.

DEFİNECİLER KÖSTEBEK YUVASINA ÇEVİRDİ

Defineciler  7 sene önce Eyüpsultan Camii'nin arkasında 500 yıllık bir mezarı açtılar. Lahit mezarı açarken 5 tane mezarı tahrip ettiler. Birkaç gün önce onun hemen iki metre aşağısında açmışlar. Yani köstebek yuvasına çevirdiler tarihi mezarları. İslami geleneklere göre mezarlara gömü olmaz. Müslüman kabrinde kefenden başka bir şey olmaz. Önemli yaramızdan bir tanesi de defineciler. 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Müslüman kabrinde kefenden başka birşey olmaz'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.