Bedelliye hücum edildi

Bedelli askerlik beklenenin üzerinde ilgi gördü. Başvurular 700 bine yaklaştı. Kanun çıktıktan sonra düşünülen 400 bin kişilik hedef de iki misline ulaştı. Başlangıçta 6 milyar lira olarak öngörülen gelir beklentisinin de, 10 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor. Başvurular 3 Kasım’a kadar devam edecek. Bedelli askerlikten yararlanabilecek olan ve şartları uyan, 1 milyon 340 bin yükümlü bulunuyor.

GÜNCEL .
bedelliye hücum edildi

Bugüne kadar çıkarılan 5 ayrı bedelli askerlik yasasından yararlanacakları tahmin edilenlerin sayısı ve hedef tutmamış, başvurular beklenenden düşük kalmış, 5 yasadan yararlananların toplam sayısı 328 bin 834 olmuştu. Son çıkarılan ve şimdiye kadar 678 bin kişinin başvurduğu bedelli askerlik, 25 yaş, 15 bin lira ve 21 günlük temel eğitimi öngörüyor. 1 Ocak 1994’ten önce doğanlar, 3 Kasım’a kadar askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurabiliyor.

Yasadan yurt dışında en az 3 yıldır yaşayanlar da 2 bin euro ödeyip hiç silah altına alınmadan yararlanabiliyor. Daha önce bu miktar bin euro olarak uygulanıyor ancak 38 yaş sınırı bulunuyordu. Şimdi ise, 38 yaşından büyükler de dövizli askerlik yapabilecek. Daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmetinden çıkarılanlar ile sağlık raporu alarak askerliklerini yapmayan ya da erteletenler de silah altına alınmadan bu uygulamadan yararlanacak.

Bedelli askerlikten yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlardan ücretsiz izinli sayılacak. Yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek, kesinleşmiş para cezaları da tahsil edilmeyecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bedelliye hücum edildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.