Feyzioğlu'ndan 'af' tepkisi: 50 bin torbacı dışarı çıkacak

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, MHP'nin af teklifine ilişkin, "Okul önlerinde, sokaklarda çocuklarımıza uyuşturucu satan, 'şeker' diye zehir veren torbacıların aldığı ortalama ceza 5 yıldır. Af kanunu kabul edilirse bu torbacıların tamamına yakını dışarı çıkacak. Bu sayı 50 bin" dedi.

GÜNCEL .
feyzioğlundan af tepkisi: 50 bin torbacı dışarı çıkacak

Af kanunun 163 bin kişiyi kapsayacağının söylendiğini dile getiren Feyzioğlu, “Fakat Anayasa Mahkemesi, istisna tutulan suçlardan bazılarını istisna kapsamından çıkaran iptal kararları verirse bu sayı artacak” dedi.

’50 bin torbacı çıkacak’

Deneyimli hukukçu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce böyle oldu. Beş yıl düşüldükten sonra geriye yatacak cezası kalmayan hükümlü salıverilecek. Yatarı kalırsa kalanı çekecek. Tutuklular da bundan yararlanacak. Kapsama giren suçların içinde uyuşturucu satıcılığı ve mafya tipi silahlı örgüt kuruculuğu ve üyeliği de var. Burada şu hususu önemle belirtmek istiyorum: Okul önlerinde, sokaklarda çocuklarımıza uyuşturucu satan, ‘şeker’ diye zehir veren torbacıların aldığı ortalama ceza beş yıldır. Af kanunu kabul edilirse bu torbacıların tamamına yakını dışarı çıkacak. Bu sayı 50 bin.”

‘PKK’ya da yarayacak’

‘Torbacı’ların sattıkları uyuşturucununu gelirinin dolaylı olarak PKK’ya ulaştığını, PKK’nın de dünyanın en büyük uyuşturucu çetelerinden biri olduğunu dile getiren TBB başkanı, örgütün yıllık uyuşturucu gelirinin 1,5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Feyzioğlu şöyle devam etti: “Yani af kanunu dolaylı olarak PKK’ya da yarayacak. Ayrıca terör örgütü sınıfına girmeyen silahlı örgütlerin kurucu ve üyeleri de çoğunlukla tahliye edilecek. Yüce meclisimizin bütün bunları dikkate almasını, polisimizin yargımızın emeklerini düşünmesini diliyorum.”

MHP’nin yasa teklifine göre bazı suçlar haricinde cezalarda beş yıllık şartlı indirim getirilecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Feyzioğlu'ndan 'af' tepkisi: 50 bin torbacı dışarı çıkacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.