Atatürk ile ilgili tartışma yaratan o belge sahte çıktı!

Mustafa Kemal'in hangi takıma gönül verdiği sıklıkla gündeme geliyor. Bu günlerde Galatasaraylılar belge paylaşmaya başladı. Ünlü tarihçi yazar Murat Bardakçı ise belgenin sahte olduğunu açıkladı.

GÜNCEL .
atatürk ile ilgili tartışma yaratan o belge sahte çıktı!

Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabet sadece sahada sürmüyor.

Her alanda rekabet içerisinde olan ezeli rakip, ebedi dost kulüpler; Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi takımlı olduğu konusunda sık sık tartışıyor.

Beşiktaşlıların "En büyük Beşiktaşlı" olarak kabul ettiği Atatürk'ün Fenerbahçeli olduğu söylentileri de sık sık gündeme geliyor.

Sarı kırmızılı cephe ise, Atatürk'ün Galatasaraylı olduğunu savunuyor.

Murat Bardakçı: "Atatürk ile ilgili Galatasaray belgesi sahte"

Ünlü tarihçi yazar Murat Bardakçı, Atatürk Atatürk'ün 1930'da Galatasaray Lisesi'nin Müdürü Fethi İsfendiyaroğlu'na yazdığı iddia edilen bir mektupla ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

Murat Bardakçı, Habertürk'teki yazısında belgenin sahte olduğunu belirtti.

Murat Bardakçı'nın Atatürk'ün Galatasaray mektubuna ilişkin yazısı şöyle;

"Mustafa Kemal'e atfedilen bir başka mektup geçen Mart'ta da gündeme gelmiş, Türk Telekom Stadı'nda müze açan Galatasaray Kuübü burada Mustafa Kemal'in 1928'de klübün başkanı Necmeddin Sadak'a gönderdiği bir mektubu teşhire koymuştu.

Mektubun metni “gerçek” ama müzeye konan nüsha taklit, belgenin altındaki “Mustafa Kemal” imzası ise tamamen uydurma idi!

Dün sosyal medyaya düşen mektup Galatasaraylılar'ı bu defa öylesine derin bir saadete garketti ki, sormayın! Mektup güya Mustafa Kemal'in Galatasaraylı olduğunun ispatı idi ve “Atatürk bizdendir!” diyen Fenerbahçeliler'e fena bir gol atmışlardı.

Şimdi, Galatasaraylılar'ı üzeceğimi bilerek ama akıl amaz bir hatânın önüne geçebilmek maksadıyla açıkça söyleyeyim: Bu mektup da maalesef sahtedir! Üstelik sahte olmakla kalmamakta; büyük, çok büyük bir cehalet örneği hâlinde arz-ı endâm etmektedir!"

İŞTE O BELGE

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Atatürk ile ilgili tartışma yaratan o belge sahte çıktı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.