Flatfy Emlak Raporları: Türkiye’de Emlak Piyasası Ne Durumda?

Türkiye’de ve dünyada 37 farklı ülkede emlak arama motoru olarak hizmet veren start-up girişim Flatfy, Ağustos ayı raporlarını geçtiğimiz günlerde yayınladı.

GÜNCEL .
flatfy emlak raporları: türkiye’de emlak piyasası ne durumda?

Türkiye’de ve dünyada 37 farklı ülkede emlak arama motoru olarak hizmet veren start-up girişim Flatfy, Ağustos ayı raporlarını geçtiğimiz günlerde yayınladı. Raporlar Türkiye’de emlak durgunluğu ve emlak fiyatları hakkında oldukça önemli veriler sunuyor. Bu raporları her ay güncel olarak yayınlayan Flatfy oluşumu ise gayrimenkul almak isteyenler veya emlak piyasası hakkında yatırım yapmak isteyenler için oldukça kaliteli veriler sunuyor. Bunun yanında sistem üzerinden örneğin Ankara satılık daire gibi araştırmalar yaparak kiralık veya satılık birçok konuta direk olarak ulaşmak mümkün.

Flatfy
Flatfy.com tarafından hazırlanan tabloya ilk bakıldığında en ilgi çekici verilerden biri fiyat skalası olarak İzmir ve İstanbul’un arasında bulunan Ankara oluyor. İstanbul ve İzmir en pahalı evleri 300 bin civarında tutarken Başkent Ankara’da ise bu fiyatların yarısından daha azına ev sahibi olmak mümkün. Bu 3 şehirde ise sembolik olarak düşüşler geçen aya göre göze çarpıyor. Adana, Antalya ve Mersin ise 200 bin lira civarına yaklaşan ev fiyatları sunuyor. Bu şehirlerde fiyatlar uzun zamandır artışta olmasına rağmen son 4 aya ve bu ayın verilerine baktığımızda oldukça durgun gözüküyor. Bunun civarı konutların fiyat olarak maksimum kapasitesine ulaşması ve emlak durgunluğunun etkileri olabilir.

Flatfy
Flatfy - uluslararası emlak arama motoru Odalara göre ev fiyatları incelendiğinde geçen aya göre 4 odalı evlerin fiyatlarında oldukça ciddi düşüşler gözüküyor. Özellikle fiyat baremi 370 Bin TL’I geçen şehirlerde 50 bin civarına kadar fiyatların gerilediği gözüküyor. 1 Odalı evlerde ise başta Ankara olmak üzere fiyat artışları gözüküyor. Emlak durgunluğu olmasına rağmen fiyatı artan tek ev çeşidi olan 1 ve 2 odalı evlerin fiyat artışının sebebi okul sezonu ve memur tayinlerinin başlaması olarak gösteriliyor. 3 Odalı evlerde ise fiyatlar geçtiğimiz aylarla sabit. Normalde uzun yıllardır kademli ve sabit bir artış gösteren 3 odalı ev fiyatları 2018 yılının Ağustos ayına kadar oldukça durgun bir görünüş çizdi. Bir diğer ilginç görünüm ise Ankara’da 1 odalı evlerin fiyatlarının 2 odalı evleri geçmiş olması oluyor. Bunun nedeni yeni yapılan 1 odalı evlerin stüdyo konseptinde daha lüks konular olarak inşa edilmesi olabiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Flatfy Emlak Raporları: Türkiye’de Emlak Piyasası Ne Durumda?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.