Özil, Alman Milli Takımı'nı bıraktı

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, Almanya Milli Takımı'nı bıraktığını açıkladı.

GÜNCEL .
özil, alman milli takımını bıraktı

Mesut Özil, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, 2009'dan bu yana 92 kez giydiği ve 23 gol attığı Almanya Milli Futbol Takımı'ndaki kariyerini noktaladığını belirtti.

 

Almanya Milli Takımı'nda 2014 FIFA Dünya Kupası'nı kazanan, 2010'da da dünya 3'üncülüğü yaşayan Mesut, kararını şu ifadelerle anlattı:

"Irkçılık ve saygısızlığa maruz kalmış hissederken, artık Almanya'yı uluslararası düzeyde temsil edemem. Almanya formasını gurur ve heyecanla giyerdim ama artık aynı şeyleri hissetmiyorum. Bu kararı vermek çok zordu çünkü her zaman takım arkadaşlarım, antrenörlerim ve Alman halkı için her şeyimi verdim. Fakat Almanya Futbol Federasyonunun üst düzey yöneticilerinin Türk kökenime saygı göstermemeleri ve beni bir siyasi propaganda aracına dönüştürmeleri, işleri dayanılmaz noktaya getirdi. Bunun için futbol oynamıyorum. Arkama yaslanıp öylece duracak değilim. Ayrımcılık asla kabul edilemez."

Özil'in açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

 

Mesut Özil: Federasyonun yetkili isimleri benim Türk kökenime saygısızlık yaptılar. Artık yeter. Benim futbol oynama sebebim bunlar değil. Arkama yaslanıp hiçbir şey yapmayacak değilim. Irkçılık asla kabul görmemeli.

 

 

Mesut Özil: Grindel'in gözünde, kazandığımız zaman Alman, kaybettiğimiz zaman göçmenim. Bunun sebebi, Almanya'ya vergi ödüyor, Alman okullarına bağışlarda bulunuyor olmama ve Almanya'yla Dünya Kupası'nı kazanmama rağmen, topluma hâlâ kabul edilmemiş olmam.

 

Mesut Özil: Grindel'in gözünde, kazandığımız zaman Alman, kaybettiğimiz zaman göçmenim. Bunun sebebi, Almanya'ya vergi ödüyor, Alman okullarına bağışlarda bulunuyor olmama ve Almanya'yla Dünya Kupası'nı kazanmama rağmen, topluma hâlâ kabul edilmemiş olmam.

 

Mesut Özil: Benim bir türlü uymadığım bir Alman olma kriteri mi var? Arkadaşım Lukas Podolski ve Miroslav Klose için Alman-Polonyalı demiyorlar, peki ben neden Alman-Türk'üm? Ben Almanya'da doğdum ve eğitim gördüm, insanlar neden Alman olduğumu kabul etmiyorlar?

 

 

BAKAN GÜL'DEN ÖZİL MESAJI

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mesut Özil'in Almanya Milli Takımı'ndan ayrılarak faşizm virüsüne karşı en güzel golünü attığını belirtti. Gül, Twitter hesabından Türk asıllı Alman futbolcu Özil'in, Almanya Milli Takımı'nı bırakmasına ilişkin paylaşımda bulundu. Bakan Gül, "Almanya Milli Takımı'ndan ayrılarak faşizm virüsüne karşı en güzel golünü atan Mesut Özil’i tebrik ediyorum. Yolun, bahtın açık olsun." ifadelerini kullandı.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Özil, Alman Milli Takımı'nı bıraktı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.