ABD'li Rahip için ömür boyu hapis talebi

Türkiye'de Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan ABD'li rahip Brunson için ömür boyu hapis cezası istendi. Trump, Erdoğan'la yaptığı görüşmede Brunson'un serbest bırakılmasını istemişti.

GÜNCEL .
abdli rahip için ömür boyu hapis talebi

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Gülen yapılanması ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson hakkında savcılık ömür boyu hapis cezası talep etti. Brunson hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

DW'de yer alan habere göre; ABD Başkanı Donal Trump'un, Cumuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan serbest bırakılmasını istediği rahip Brunson, Ekim 2016'da gizli tanık ifadesi doğrultusunda "casusluk" ve "darbe girişimi" suçlamalarıyla İzmir'de tutuklanmıştı.

Erdoğan basına yaptığı açıklamalarda ABD'de bulunan Fethullah Gülen'in iadesine karşılık Brunson serbest bırakılabileceğini "Ver papazı, al papazı" sözleriyle dile getirmişti. Türkiye, Brunson'un Gülen yapılanmasıyla ilişkisi olduğunu öne sürüyor.

Brunson'un tutuklanması Türkiye ile ABD arasında son yıllarda devam eden gerilimin başlıca nedenlerinden. Brunson'un cezaevine konulmasından yaklaşık bir yıl sonra ABD Büyükelçilik çalışanı Metin Topuz'un da Türkiye'de tutuklanması Ankara ve Washington arasında krizi derinleştirdi.

ABD, Topuz'un tutuklanmasının ardından Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almıştı. Türkiye de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD'ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu. Vize krizi uzun müzakerelerin ardından 28 Aralık 2017'de çözülmüştü.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD'li Rahip için ömür boyu hapis talebi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.