ABD'li General: Askerlerimiz Menbiç'te kalmaya devam edecek

Korgeneral Paul E. Funk, koalisyon güçlerinin IŞİD mücadelesinin devam ettiğini, bu çerçevede Amerikan askerlerinin Menbiç’te kalmaya devam edeceğini söyledi.

GÜNCEL .
abdli general: askerlerimiz menbiçte kalmaya devam edecek

Amerikalı general, IŞİD’in bölgeden temizlendiğine emin oluncaya dek askerlerinin bölgede olmayı sürdüreceklerine dikkat çekti.

Amerikanın Sesi'nde yer alan habere göre; Korgeneral Funk’ın bu açıklamaları Türkiye’nin, Amerika’nın askerlerini Menbiç’ten çekmesini istemesinin ardından geldi. IŞİD’in Menbiç’ten atılmasının ardından 2016 yılında bölgeye Amerikan askerleri yerleşti. Funk, Amerikan askerlerinin Türkiye’nin itirazına rağmen bölgedeki Kürt güçlere destek vermeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin Menbiç’ten çekilmesini istemiş ve Türk askerinin oraya girerek bölgeyi gerçek sahiplerine teslim edeceğini söylemişti.

Türkiye’nin bu açıklamaları hatırlatıldığında da General Paul E. Funk, bu konuda bir endişesinin olmadığını kendisinin asker olduğunu ve yalnızca görevini yerine getirmekle yükümlü olduğunu belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) olan güven desteğini de yineleyen General Funk, bu güçlerin kimsenin yapamadığı bir şeyi yaparak Rakka’yı geri almayı başardığını söyledi. Funk, bu nedenle de SDG’nin masada kendine bir yer kazandığını belirtti. Amerika IŞİD’le mücadele için kurduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin farklı yerel etnik ve dini gruplardan oluşmasına önem verse de, bu güçlerin büyük çoğunluğunu YPG’liler oluşturuyor.

Türk askerleriyle koalisyon destekli Kürt güçlerinin Menbiç yakınlarında çatışmalar yaşadıkları haberlerinin hatırlatılması üzerine de Amerikalı general bunların çatışma olmadığını, sadece karşılıklı taciz atışları olduğunu söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ABD'li General: Askerlerimiz Menbiç'te kalmaya devam edecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.