Bakanlık 'kovboy' arıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Yılkı Atları için hayata geçirdiği proje kapsamında yeni bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor.

GÜNCEL .
bakanlık kovboy arıyor

Türkiye’nin endemik türlerinden olan ve nesli hızla tükenen Anadolu Yaban Koyunu, koruma altına alınarak, mera ve yayla bakımından zengin olan Karaman bölgesine yerleştirilmişti. Sayıları her geçen gün azaldığı gözlenen Anadolu Yaban Koyunları’nın üreme hızlarındaki düşüş üzerine bölgede inceleme başlatıldı. Yapılan araştırmada Yaban Koyunu türünün koruma altındaki bir başka tür olan Yılkı Atları’nın tehdidi altında olduğu tespit edildi.

Sayıları 6 yüz civarı olarak belirlenen Yılkı Atları’nın Anadolu Yaban Koyunları’nın su içme alanları ile otladıklarını toynakları ile tahrip ettiği ve koyunların beslenme alanının daraldığı ortaya çıktı.

Vatan'da yer alan habere göre; Yaban koyunlarının türlerinin tehlikede olması nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir çalışma başlattı.

Yılkı Atı yakalama izni verilecek

Yapılan tespitlerde bölgedeki tarım arazilerinin ve diğer hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin de zarar gördüğü anlaşıldı. Bunun üzerine Yılkı Atlarının Kontrolü adı altında gündeme gelen çalışma projesi finansının sağlanması için de Kalkınma Bakanlığı’na sunuldu. Kalkınma Bakanlığı’ndan da destek alınan proje, temmuz ayı başında uygulamaya konuldu. Projeye göre Karaman ve Karadağ bölgesindeki Yılkı Atları’nı doğasında yakalayabilen kişilere bu atlar ücretsiz olarak verilecek. Temmuz ve Ekim aylarını kapsayan projeye göre yürekli olan kovboylara atları yeniden doğaya bırakması şartıyla Yılkı Atı yakalama izni verilecek. On ve üzeri atı sahiplenen kovboylara ise, Türkiye’nin neresine isterse nakliye masrafları devlet tarafından karşılanacak.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bakanlık 'kovboy' arıyor
Daha Fazlasına Bakın kovboy
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.